
FOF København og Nordsjælland
Udforsk en af verdens ældste glasteknikker og lær at skabe farvespil på metal. Emalje på kobber kombinerer håndværk, eksperiment og kunstnerisk udtryk.
Siden år 1300 f.v.t. har man kendt til at smelte emalje fast på metal. Emaljetraditionen er derfor en af de ældste glasteknikker, der findes.
Emaljepulver, som er knust glas, lægges på kobber og brændes ved 800-900 grader i 3-5 minutter. Efter afkøling gentages processen adskillige gange, indtil det bedste farvespil er opnået. Emaljen fungerer både som beskyttelse af overfladen og som smuk dekoration.
Emalje på kobber er nemt og sjovt at komme i gang med. Som ny deltager bliver du undervist, så du kan komme i gang fra første dag.
Dette hold fungerer som et åbent værksted uden underviser. Deltagerne inspirerer og hjælper hinanden, mens der arbejdes med billeder, relieffer, skåle, æsker, smykker og andre emner i kobber.
Kurset er åbent for både begyndere og øvede.
Der må påregnes udgifter til materialer.
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere
Se mere