
FOF København og Nordsjælland
Særarrangement: Oplev Helle Faber i samtale med Mikael Bertelsen om den Oscarvindende dokumentar Mr. Nobody Against Putin. En særlig mulighed for at komme helt tæt på tilblivelsen af en film, der har sat sig spor internationalt – og se filmen efterfølgende.
Kom med til en unik aften i Gentofte Kino, hvor Helle Faber åbner op for arbejdet med Mr. Nobody Against Putin, som i år modtog en Oscar for bedste dokumentarfilm. Prisen gives til filmens instruktører og det samlede hold bag produktionen og placerer filmen i det absolutte internationale topfelt.
Filmen tager udgangspunkt i den russiske lærer Pasha, der må vælge mellem tavshed og modstand. Han filmer i hemmelighed, hvordan propaganda finder vej ind i klasselokalet, og smugler optagelserne ud af landet. Det er en fortælling om civil ulydighed, censur og de personlige konsekvenser ved at sige sandheden i et autoritært regime.
Samtalen med Mikael Bertelsen folder både succeshistorien og den kreative og strategiske proces ud:
Hvordan udvikler man en dokumentar med international gennemslagskraft?
Hvilke valg træffes undervejs – både kunstnerisk og menneskeligt?
Hvordan tegner man et kritisk portræt af Putins Rusland – uden at forfalde til i forvejen etablerede narrativer om russisk kultur og propaganda?
Der bliver også plads til publikumsspørgsmål direkte til Helle Faber, hvor hun åbner op for de mere konkrete og vanskelige overvejelser fra arbejdet med filmen: samarbejdet med en kilde i fare, de løbende etiske vurderinger og balancen mellem at fortælle historien og beskytte dem, der medvirker.
Efter samtalen vises Mr. Nobody Against Putin i sin fulde længde, så du kan opleve filmen med de indsigter, der netop er blevet foldet ud.
Helle Faber er en dansk filmproducer og CEO for produktionsselskabet Made in Copenhagen. Hun har gennem en årrække produceret og co-produceret en række internationale dokumentarfilm, ofte med fokus på politiske og sociale temaer.
Blandt hendes produktioner er Enemies of Happiness (2007), Putin’s Kiss (2011), Shady Chocolate (2012), Village at the End of the World (2012, co-producer), Light Fly, Fly High (2013, co-producer), Blood Ties (2013), Warriors from the North (2014), A Civilized Country (2014), Motley’s Law (2015) og Who We Were (2016).
Hun er producer på Mr. Nobody Against Putin (2025), som vandt Oscar for Bedste dokumentarfilm i 2026 ved Academy Awards 2026.
Mikael Bertelsen er en dansk tv- og radiovært, journalist og medieproducent, der siden 1991 har arbejdet i dansk medieverden. Han har haft roller som vært, redaktør og programchef og har været med til at udvikle markante programmer inden for kultur, satire og talkshows.
Han er især kendt for programmer som Bertelsen – DR2’s Talkshow, De Uaktuelle Nyheder, Den 11. time, Quatraro Mysteriet, Bertelsen på Caminoen og Det sidste ord.

Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere