
Til udstillingen har Trier udvalgt værker af de billedkunstnere, som har betydet mest for ham. Siden ungdommen har værkerne formet den billedbank, han har trukket på i sit filmiske arbejde. Heriblandt indgår Edvard Munch, Vilhelm Hammershøi, August Strindberg, Per Kirkeby, Ejnar Nielsen, Rudolph Tegner, Paul Gauguin, J.F. Willumsen og Carl Fredrik Hill.
Udstillingen er bygget op omkring Vilhelm Hammershøis monumentale Fem portrætter (1901), som den 19-årige Trier i 1975 drog til Thielska Galleriet i Stockholm med det ene formål at se. Som Trier selv forklarer, udøvede det en ”nærmest magisk tiltrækning” på ham.
Med Hammershøis maleri som centrum spindes tråde til en lang række andre kunstværker, dokumenter, personlige genstande og film, som har haft betydning for og inspireret Trier igennem årene.

Trier fylder 70 år i 2026, og med udstillingen ønsker Willumsens Museum både at fejre Trier som en af verdens førende nulevende filminstruktører og kaste lys over de billedkunstneriske inspirationskilder til hans film.
Selvom der er skabt udstillinger, udgivelser og formidling relateret til Triers film, har det billedkunstneriske fundament, der ligger til grund for dem, aldrig været anskueliggjort på så personlig og direkte vis, som det er tilfældet i denne udstilling.


Der er ingen hold tilgængelige lige nu.
Kig forbi igen senere – vi opdaterer løbende.