Skip to content
Hensyntagende motion hos FOF København

Fysisk træning til diabetespatienter

Det er dokumenteret, at fysisk aktivitet forebygger udviklingen af type 2-diabetes. Fysisk træning er derfor, sammen med diæt og medicin, hjørnestene i behandlingen af patienter med type 2-diabetes.

Formålet med vores holdtræning er at motivere og støtte dig med type 2-diabetes, så du kan påbegynde og opretholde en aktiv livsførelse. Undervejs får du en bedre forståelse for nyttevirkningen af en aktiv hverdag og regelmæssig motion set i forhold til type 2-diabetes.

Vores træningstilbud består af opvarmning på gulvet til musik, kondicykel eller på gangbånd alt efter dit niveau. Efterfølgende går vi i gang med styrketræningsøvelser i maskiner og på måtte. Vi laver som udgangspunkt et fast styrketræningsprogram, hvor der er mulighed for at tilpasse det individuelt. Afslutningsvist cykler vi på kondicykel.

Værd at vide

På diabetesholdet lægger vi stor vægt på, at holdtræningen skal være sjov og motiverende, og at alle føler sig velkomne og tilpas på holdet, selvom man måske ikke tidligere har været fysisk aktiv.

Information

Kalender

Dato Tid Sted Navn
1 Torsdag 04.09.2025 17:30-19:00 Gentofte Hospital, fysioterapi Hjalte Lærke Møller
2 Torsdag 11.09.2025 17:30-19:00 Gentofte Hospital, fysioterapi Hjalte Lærke Møller
3 Torsdag 18.09.2025 17:30-19:00 Gentofte Hospital, fysioterapi Hjalte Lærke Møller
Se alle Se færre
Hjalte Lærke Møller underviser hos FOF
Underviser

Hjalte Lærke Møller

Uddannelse: Jeg er i gang med at uddanne mig til fysioterapeut og forventer at være færdig i sommeren 2026. Derudover er jeg uddannet aqua fitness-instruktør.

Undervisningserfaring: Min undervisning bærer præg af en stor kærlighed til træning – særligt inden for svømning, cykling, løb og styrketræning. Jeg underviser med et ønske om, at alle deltagere udvikler sig og rykker sig lidt for hver gang.

Andre faglige kvalifikationer: Jeg har solid erfaring med træningens principper og arbejder målrettet med at tilpasse øvelser og intensitet til den enkelte. Jeg lægger vægt på at skabe et trygt holdmiljø med plads til alle, hvor vi sammen kan opbygge stærke relationer og et engageret fællesskab.