
FOF København og Nordsjælland
Få energi og tryg træning med fokus på hjerte og diabetes. Vi arbejder med kondition og styrke i maskiner og på cykel under vejledning af en fysioterapeut, der sikrer tilpassede øvelser og god støtte hele vejen.
Holdet er for dig, som har deltaget i et forløb i Frederiksberg Sundhedscenter på grund af hjerteproblemer eller diabetes – eller for dig, der af andre grunde har brug for denne træning.
Vi starter med konditionstræning f.eks. på cykel eller i ro-maskine. Herefter forsætter vi med styrketræning, hvor vi kommer hele kroppen igennem. Vi bruger styrketræningsmaskiner, håndvægte, bolde og andre træningsrekvisitter.
På dette hold, har du mulighed for at gå sammen med andre med samme udfordringer.
Underviseren, som er en erfaren fysioterapeut, vil kunne give dig god vejledning til den rette træning.
Læs mere