
FOF København og Nordsjælland
Mød stjernekokken Claus Holm til et ærligt, genkendeligt og humoristisk foredrag om kærlighed, krop og kriser midt i livet – og om modet til at begynde igen.
Midt i livet rammer hverdagen os alle: Tempoet stiger, energien daler – og pludselig kan vi ikke længere mærke os selv. Hvad blev der egentlig af os?
I dette foredrag tager Claus Holm os med på en ærlig, rørende og humoristisk tur gennem det moderne menneskes liv midt i kaos, kærlighed, kropsforandringer og kriser. Med sin egen historie som spejl – fra udbrændt og overvægtig til nærværende og livskraftig – åbner Claus døren til nogle af livets mest oversete, men fælles erfaringer:
Hvad gør vi, når kroppen forandrer sig, og overgangsalderen raser – uden at nogen rigtig taler om det?
Hvordan møder vi hinanden igen i et parforhold, hvor stilheden har taget over?
Hvad stiller vi op, når lysten forsvinder, og dødsangsten pludselig står foran os?
Hvordan finder vi tilbage til os selv, når vi har fået stress eller har glemt, hvad der gør os levende?
Og kan vi lære at bevæge os – ikke for at præstere – men for at få livet tilbage i kroppen?
Claus Holm tør at sige det hele højt: Vi længes efter kontakt – til os selv, til vores partner, til livet. Men vi har gemt os bag tavshed, skam og travlhed. Han inviterer mænd og kvinder ind i et ærligt rum, hvor vi taler om det, der ellers er svært – med grin, genkendelse og hjerte.
Det handler ikke om at blive perfekte – men om at turde være menneske. Om at mærke, stå i forandringen og tage livet alvorligt, mens vi stadig har det. For vi kan godt begynde igen. Vi kan godt tænde lyset – selv midt i mørket.
De fleste danskere kender Claus Holm fra TV2, hvor han i mere end to årtier har delt opskrifter, inspiration og livsglæde i programmer som Go’ Morgen Danmark og Go’ Appetit.
Som uddannet kok har Claus Holm haft et alsidigt arbejdsliv med erfaring fra både ind- og udland. Han har arbejdet som kok i Cairo, Zürich og i det danske kongehus, hvor han oplevede stor succes – men også mærkede konsekvenserne af et liv i højt tempo.
I dag bor Claus Holm i Svendborg sammen med sin kone Anne. Han elsker det sydfynske og finder glæde i naturen og de mange lokale producenter, der beriger hans mad med friske, sæsonbetonede råvarer.
Claus Holm har gennem årene arbejdet som smagsudvikler, restauratør og tv-kok – både som selvstændig og ansat. Han er desuden en flittig foredragsholder og forfatter. Ud over sit faste arbejde på TV2 er han en central del af COOP’s projekt Sammen om bedre mad, som har til formål at bygge bro mellem producent og forbruger og bringe smagen i øjenhøjde.
Senest har Claus Holm lanceret sin egen køkkenserie, HOLM.
Foto af David Bering.
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere