
FOF Københavns Omegn
Gå til svømning i Ballerup på Parkskolen eller på Skovlunde Lokalekontor, hvor du kan vælge mellem svømning for seniorer, vandgymnastik og svømning for øvede, uanset niveau og erfaring.
Hos FOF kan du gå til svømning i Ballerup på Parkskolen og på Skovlunde Lokalekontor, hvor vi tilbyder tre forskellige hold: svømning for seniorer, vandgymnastik og svømning for øvede. Her får du en tryg, effektiv og sjov træningsform i vand, uanset niveau.
Søger du svømning i Ballerup, vandtræning, motionssvømning eller svømmeundervisning for voksne, er disse hold oplagte muligheder for at styrke kroppen i vandets skånsomme miljø.
På holdet svømning for seniorer i Ballerup arbejder vi i roligt tempo med at forbedre din tryghed og teknik i vandet. Det er aldrig for sent at lære at svømme eller blive bedre.
forbedring af svømmeteknik
tryghed i vandet
motion og bevægelse i eget tempo
sjov og social træning
På holdet svømning og vandgymnastik i Ballerup kombinerer vi to effektive træningsformer:
Først laver vi vandgymnastik, hvor kroppen varmes op skånsomt uden belastning. Herefter arbejder vi med svømning og teknik, hvor du kan forbedre dine svømmefærdigheder.
vandgymnastik for hele kroppen
svømning for styrke og kondition
øget smidighed og bevægelighed
stressreducerende træning i vand
På svømning for øvede i Ballerup arbejder vi målrettet med teknik, stilarter og bevægelse i vandet. Holdet er for dig, der gerne vil blive mere sikker og effektiv i din svømning.
teknisk svømmetræning
gennemgang af svømmestilarter
forbedret udholdenhed og kontrol
motion i vand med fokus på kvalitet
Alle hold giver dig mulighed for at dyrke svømning i Ballerup hos FOF, hvor fællesskab, bevægelse og glæden ved vand er i centrum. Her er plads til både begyndere og øvede.
“Holdet er fantastisk! Vandgymnastikken varmer kroppen op uden ømhed, og svømningen giver både styrke og ro i sindet. Stemningen på holdet er altid god og motiverende.“
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere
Se mere