Skip to content

Varmtvandstræning (H)

Træning i vand er rigtig gavnlig for hele kroppen på mange måder

Belastningen af leddene nedsættes væsentligt af opdriften i vandet, balancen udvikles, hjerte og kredsløb styrkes, og anspændte muskler løsnes. Det varme vand med en temperatur på mellem 30-35 grader virker smertelindrende og giver en større bevægelsesfrihed.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Tirsdag 12.08.2025 18:00-18:45 Vildbjerg Sports-og Kulturcent Mikkel Jakobsen
2 Tirsdag 26.08.2025 18:00-18:45 Vildbjerg Sports-og Kulturcent Mikkel Jakobsen
3 Tirsdag 02.09.2025 18:00-18:45 Vildbjerg Sports-og Kulturcent Mads Viberg Larsen
Se alle Se færre
Varmtvandstræning Mads Viberg Larsen FOF Herning

Mads Viberg Larsen

Jeg er uddannet fysioterapeut og arbejder til daglig som træner i min karateklub, hvor jeg også selv er aktiv som landsholdsudøver. Min store passion for fysisk aktivitet og bevægelse bringer jeg med ind i undervisningen, hvor jeg bestræber mig på at motivere og skabe glæde ved træning.

Min tilgang til holdtræning er, at det skal være for alle – uanset niveau. Øvelserne tilpasses derfor den enkelte deltager, så alle kan føle sig inkluderet og udfordret på en tryg måde.

Som underviser lægger jeg vægt på at skabe et åbent og positivt træningsmiljø, hvor der både er plads til sjov og fællesskab, men også til fordybelse og udvikling.