Aldrig har det været nemmere at være slægtsforsker.
Om du er begynder eller er kommet langt i din slægtsforskning, er holdet her lige noget for dig.
Du vil kunne finde dine rødder og få lavet en flot anetavle. Vi ser på Legacy, det mest brugte slægtsforskningsprogram, der findes. Men vi vil også se på andre så som My heritage og ancestry. Vi vil også gennem gå brugen af kirkebøger, som i dag er online. Vi vil se på folketællinger og Nygaards sedler, rigsarkivet, sa.dk. og historiske kort, dødsattester, soldater papir, lokale arkiver, vendelboarkivet og meget andet. Vi vil også kigge på DNA og hvad kan det bruges til?
Hvis der er et ønske fra holdet eller enkelte, så kan vi lave udflugter til arkiver i landsdelen, såsom på Bangsbo museet og Vendsyssel historiske arkiv.
Kort sagt dette kursus er for dig der lige er begyndt eller kommet langt, for vi tager udgangs punkt i netop dig.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Torsdag 25.09.2025 | 19:00-20:50 | Nordstjerneskolen | Hans Jørgen Svendsen |
2 | Torsdag 02.10.2025 | 19:00-20:50 | Nordstjerneskolen | Hans Jørgen Svendsen |
3 | Torsdag 09.10.2025 | 19:00-20:50 | Nordstjerneskolen | Hans Jørgen Svendsen |
4 | Torsdag 23.10.2025 | 19:00-20:50 | Nordstjerneskolen | Hans Jørgen Svendsen |
Se alle Se færre |
02.05.23
Underviser i flg. fag
Slægtsforskning
Modelbygning/Diorama for alle
Faglige baggrund
Har arbejdet professionelt med slægtsforskning i 30 år
Uddannet lærer med Historie og Geografi som linjefag. Og et kursus i brug af DNA i slægtsforskning fra Strathclyde Universerty of Glasgow og et certifikat i Kongelig historisk mad fra Reading Universerty.
Henvisning til hjemmeside eller facebook
www.facebook.com/ansetery