Skip to content

Administrationen holder ferielukket, men hjemmesiden er åben for tilmeldinger hele sommeren. Har du spørgsmål er du velkommen til at sende os en mail på sonderjylland@fof.dk, den bliver besvaret hurtigst muligt efter ferien. Telefonen åbner igen onsdag d. 6. august kl. 10. God sommer!

Tilmeld nyhedsbrev
Jul i Husum med FOF Sønderjylland

Jul i Husum

Jul i Husum

Julen bydes velkommen med juletræets historie i det nye julehus i Husum, som fortæller historien om juletraditioner og julepynt. Ved at besøge museet, finder man den største samling om emnet jul i hele Nordtyskland. Her finder du også svar på, hvor adventskalenderen kommer fra? Hvordan pynter man sit juletræ i andre lande? Og hvordan fejrede man jul under krigen? 

Byen er pyntet op til jul og man kan komme helt ind på livet af verdenslitteraturen ved at besøge det berømte bysbarn, digteren Theodor Storms hus, der har specialarrangementer i tiden op til jul. 

Og på pladsen ved Tine-brønden i den historiske by finder du mange juleboder med kunsthåndværk, julepynt og julelys. 

Der bliver god tid i byen til spise frokost på én af de mange restauranter og på hjemturen er der ophold ved grænsen, inden vi fortsætter mod Fyn.


Husk: Pas og Euro
 
Inklusiv:
Bustransport tur/retur
Morgenkaffe og rundstykker
Eftermiddagskaffe
Ophold ca. 1 time ved grænsebutik
Repræsentant fra GIBA Travel

Opsamling
Kl. 08.00 – Nyborg Banegård
Kl. 08.30 - Odense, Parkering Syd, Søndre Hospitalsvej 6
Kl. 09.15 – Afk. 58b v/Middelfart, rasteplads
Kl. 09.30 – Fredericia, Strevelinsvej, Rema 1000
Kl. 09.45 – Afk. 63, Rasteplads/Bramdrupdam
Kl. 10.15 – Afk. 68 – Lysbjergvej, OK, Haderslev 
Kl. 10.45 – Afk. 70 v/Shell, Kometvej, Rødekro 

Hjemkomst Nyborg ca. kl. 18.30