Giv dig selv tre kreative aftener på Augustiana Kunsthal, hvor du i ro og fællesskab kan brodere dig ind i julen. Kurset tager udgangspunkt i frie sting og personlige julemotiver – en legende og sanselig måde at skabe dit eget udtryk på.
Uanset om du er nybegynder eller erfaren med nål og tråd, får du individuel vejledning og masser af inspiration. Underviseren guider dig trin for trin og medbringer både materialer og broderikit, som kan købes på stedet. Du er også velkommen til at tage dine egne materialer med.
Som en særlig del af kurset vil Katrine Møller Madsen, kunstfaglig leder på Augustiana, i forbindelse med den første mødegang, holde et kort oplæg om broderiets og håndarbejdets plads på de danske museer.
Nyd tre aftener fyldt med ro, fordybelse og julestemning – og gå hjem med et personligt broderi, du selv har skabt.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Onsdag 12.11.2025 | 18:30-21:30 | Augustiana, Augustenborg | Lone Laursen Bollmann |
2 | Onsdag 19.11.2025 | 18:30-21:30 | Augustiana, Augustenborg | Lone Laursen Bollmann |
3 | Onsdag 26.11.2025 | 18:30-21:30 | Augustiana, Augustenborg | Lone Laursen Bollmann |
Jeg giver gerne min passion til frit broderi videre. Jeg har mange års undervisningserfaring, så du er i trygge hænder. Jeg forstår at give glæden ved broderiet og min viden videre og deler gerne ud af idéer og inspiration såvel til nybegynderen som til den øvede. Jeg har en solid faglig og håndværksmæssig ballast. I forbindelse med Trapholts broderiprojekt, Grænseløse Sting, blev jeg valgt som samarbejdspartner og fik samlet 45 kvinder, som bidrog med deres broderier. Jeg er uddannet håndarbejdslærer fra Skals Håndarbejdsseminarium og billedkunstlærer fra Haderslev Seminarium - desuden efteruddanner jeg mig løbende.