Skip to content

Administrationen holder ferielukket, men hjemmesiden er åben for tilmeldinger hele sommeren. Har du spørgsmål er du velkommen til at sende os en mail på sonderjylland@fof.dk, den bliver besvaret hurtigst muligt efter ferien. Telefonen åbner igen onsdag d. 6. august kl. 10. God sommer!

Tilmeld nyhedsbrev
undervisning i lejrbålsguitar med Ib Francke hos FOF Sønderborg

Lejrbålsguitar

Guitar til lejrbål og hygge

Til dem, som gerne vil gøre en lille forskel, hvis man er et sted, hvor der er en guitar. Du kommer til at lære nok til, at du kan spille en håndfuld sange, som du selv synger, og 5.000.000.000 sange, som I alle synger.

Guitarspil er som træsløjd.
Du kan komme og tage en pind, som du så slår på guitaren med, men det har nok en kortvarig interesse hos din omgangskreds. Eller du kan lære en håndfuld værktøjer og metoder at kende, måske lige nok til, at du kan lave en bordskåner. Der er nok nogle, som bliver glade for en sådan, men måske ikke så mange. Men så kan man øve, øve, øve og spille til juletræsfest eller frokost. Det kræver lidt mere, hvis man vil spille på den udendørs scene til Nordals Festivalen.

Jeg kan kun love, at du får ondt i fingrene, armene, musklerne, ryggen og meget, meget mere, OG at du bliver midtpunktet, når du spiller Smells Like Teen Spirit af Nirvana, My Way med Frank Sinatra, På loftet sidder nissen med sin julegrød eller Jutlandia af Kim Larsen.

Du slipper ikke uden om at komme med en guitar – helst akustisk og helst med strenge på – 6 stk.

Alt – næsten alt – materialet er til højrehåndede – undskyld, men jeg har noget til venstrehåndede også – bare ikke så meget. Du skal ikke bøvle med at stemme guitaren – det skal jeg nok gøre til at begynde med. Senere må du selv.

Information

  • Dato 03.09.2025-29.10.2025
  • Adresse FOF, Kasernen, Sønderborg
    Gerlachsgade 5C, 5
    6400 Sønderborg
  • Lokale 551 - Kreativ 1/Maleværksted
  • Bemærkninger Undervisningsmaterialer er som udgangspunkt ikke inkluderet i prisen. Dem medbringer du selv eller køber og afregner direkte med underviseren. Så vidt muligt oplyser vi en forventet udgift på vores hjemmeside. Er den ikke oplyst, er du velkommen til at kontakte os.

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Onsdag 03.09.2025 18:00-19:40 FOF, Kasernen, Sønderborg Ib Franke
2 Onsdag 10.09.2025 18:00-19:40 FOF, Kasernen, Sønderborg Ib Franke
3 Onsdag 17.09.2025 18:00-19:40 FOF, Kasernen, Sønderborg Ib Franke
Se alle Se færre
Ib Franke underviser i tysk og guitar i FOF Sønderborg

Ib Franke