Skip to content
Porcelænsfigurer, hvoraf den enes hoved mangler - og et modelleret elefant-hoved på et bord blandt kreative redskaber

Porcelænspoesi - Byg videre på et fund

Et sanseligt modelleringskursus for dig, der længes efter at skabe noget med sjæl

Der er noget magisk ved at forvandle det glemte til noget nyt. På dette kursus bygger vi videre på små fund: en porcelænsfigur fra genbrug eller en anden lille genstand, der kalder på dig - med plastisk ler, der tager form i dine hænder.

Du får mulighed for at skabe dit helt eget 'væsen': måske et dyr, måske et menneske, måske noget helt tredje. En elefant kan opstå udenpå en ødelagt kongelig porcelænsfigur af to drenge, eller en figur kan blive til et eventyrligt væsen med påsatte metaldele eller tage form i en lille skulptur, du selv modellerer.

Vi arbejder med sculpeyclay, et plastisk ler, der minder om en god modellervoks og bliver hårdt efter bagning i ovnen. Du kan kombinere det med de ting, du selv har med - og give en porcelænsfigur eller lignende et nyt udtryk fuld af sjæl og karakter.

Kurset handler om meget mere end teknik. Det handler om at mærke noget, give slip og opdage nyt. Du bliver nænsomt guidet trin for trin - i et trygt fællesskab, hvor vi deler, skaber og inspirerer hinanden.

Vær opmærksom på, at der kan være vigtige oplysninger i bemærkningerne på det enkelte hold.

Information

  • Dato 27.01.2026-24.02.2026
  • Adresse Idrætsbygningen
    Brostræde 3-5
    6000 Kolding
  • Lokale Kunst 3. sal
  • Bemærkninger Du bedes medbringe tablet eller smartphone til at finde billeder på. Papir (blok) og blyant. Støvmaske eller åndedrætsværn.Tag gerne med, hvis du allerede har det liggende:Fra dit hjem:· Små genstande med personlig betydning (fx arvestykker, ferieminder – ting du ikke nænner at smide ud).· Gummipensler og de mindste pensler du evt. har.· Restmaterialer: Tekstiler, metal, træ, papir/pap.Fra genbrug/loppemarked:· En porcelænsfigur, som du har lyst til at forvandle. Den må gerne være gået lidt itu.· Redskaber til modellering: Manicuresæt, tandlægeinstrumenter, strikkepinde m.m.Har du ikke noget?· Bare rolig – jeg har en materialebuffet og ekstra værktøj til lån!

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Tirsdag 27.01.2026 18:00-20:45 Idrætsbygningen Lisbet Thorøe Larsen
2 Tirsdag 03.02.2026 18:00-20:45 Idrætsbygningen Lisbet Thorøe Larsen
3 Tirsdag 17.02.2026 18:00-20:45 Idrætsbygningen Lisbet Thorøe Larsen
Se alle Se færre
Lisbet Thorøe Larsen med sine værker i plastisk ler
Underviser

Lisbet Thorøe Larsen

Billed- og livskunstner med hjerte for billeder, lag og menneskers livsfortællinger.

Lisbet guider med nærvær og nysgerrighed i et trygt rum, hvor der ikke findes rigtigt eller forkert. Her kan du lege med billeder, slippe præstationen og opdage, hvordan små udklip kan samle sig til nye fortællinger - fyldt med mening og overraskelser.

Hos Lisbet handler det ikke om at gøre det rigtige - men om at mærke, lege og opdage. At skabe noget, der betyder noget. Noget, der kun kan komme fra dig.

Få en smagsprøve med Lisbet

Denne video kan du kun se, hvis du accepterer alle cookies.

Her fortæller Lisbet mere om hvad Porcelænspoesi går ud på.