Skip to content

Få 50% af kursusgebyret dækket: Gælder kun for dig med Helbredstillæg eller Ældrecheck. Vi har modtaget midler fra Trygfonden: Det er til økonomisk trængende pensionister/førtidspensionister, der har et Helbredstillæg eller modtager Ældrecheck. I disse tilfælde kan vi give op til 50% af kursusgebyret i tilskud - så længe midler haves. Kontakt FOF på 86325588 for denne mulighed. Hvis du tilmelder dig via hjemmesiden og betaler fuld pris ved tilmelding, frafalder muligheden. Gælder KUN kurser.

Yang yoga i Auning

Yang Yoga uge 28 - Grenaa

Yang yoga er en dynamisk, styrkende og energifuld yogapraksis med siddende, liggende og stående stillinger, ofte i flow, krydret med pilates, som styrker din core. Twists, hofteåbner, bagoverbøjninger og foroverbøjninger løsner for fysiske spændinger og når du fokuserer din opmærksomhed og mærker åndedrættet, stilnes sindet. Timen slutter blidt med enkelte siddende og liggende stillinger, som holdes i lidt længere tid, for at nedregulere og berolige (Yin) og skabe balance i krop og sind. Yang yoga vil forbedre din balance, gøre dig stærkere, mere smidig og give dig bedre kropsbevidsthed.


Husk, at du stadig kan være med på mange af vores hold, selvom de er begyndt - kontakt blot kontoret og få nedsat kursusgebyret. (Vi refunderer ikke, hvis du har tilmeldt dig på hjemmesiden efter, holdet er startet). Kontakt til kontoret mandag-torsdag kl. 10.00-14.00 på tlf. 8632 5588.


Se flere krop og bevægelseshold HER

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Mandag 07.07.2025 18:30-19:30 Grenaa, "Birkegården" Iben Lindell
Iben Lindell - Underviser FOF Djursland
Underviser

Iben Lindell

Iben har i 14 år været Yoga- og mindfulness-­lærer. Hendes tilgang til yoga er baseret på hendes træningsfaglige baggrund og mindfulness, der giver en mere vestlig og evidensbaseret tilgang. Ibens undervisning er fokuseret på at skabe balance i nervesystemet, den fysiske og energetiske krop samt sindet.