Skip to content

Vi har modtaget midler fra Trygfonden: Det er til økonomisk mindre bemidlede pensionister/førtidspensionister med et Helbredstillæg eller Ældrecheck, hvor der gives op til 50% i tilskud af kursusgebyret - så længe midler haves. Hvis du betaler fuld pris ved tilmelding, frafalder muligheden. Kontakt FOF på 86325588 for denne mulighed. - Gælder KUN kurser.

Lær engelsk på et kursus hos FOF Djursland

Engelsk - meget letøvede - Grenaa

Har du brug for at få genopfrisket dit engelske og børstet støvet af dit ordforråd? Så er dette kursus hos FOF Djursland lige noget for dig

Kurset er for dig, der kan lidt engelsk, men gerne vil blive mere tryg ved at bruge sproget i hverdagen – især når du er ude at rejse eller i kontakt med internationale samarbejdspartnere på arbejdet.

Hvad arbejder vi med?

  • Praktisk hverdagssprog og nyttige gloser
  • Engelsk til rejser og ferier – fx hvordan du bestiller mad, spørger om vej eller tjekker ind på hotel
  • Samtaletræning gennem dialog, små lege, quizzer og rollespil
  • Masser af gentagelser og trygge rammer, så du føler dig mere sikker

Vi lægger vægt på aktiv deltagelse og det talte sprog, og der er altid plads til spørgsmål og grin undervejs.

Kurset er ideelt til dig, der har lidt engelskkundskaber i forvejen – og som gerne vil bruge dem meget mere.


Husk, at du stadig kan være med på mange af vores hold, selvom de er begyndt - kontakt blot kontoret og få nedsat kursusgebyret. (Vi refunderer ikke, hvis du har tilmeldt dig på hjemmesiden efter, holdet er startet). Kontakt til kontoret mandag-torsdag kl. 10.00-14.00 på tlf. 8632 5588.


Se flere engelske sproghold HER

 

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Tirsdag 30.09.2025 19:00-20:50 Grenaa Gymnasium Charlotte Markussen
2 Tirsdag 07.10.2025 19:00-20:50 Grenaa Gymnasium Charlotte Markussen
3 Tirsdag 21.10.2025 19:00-20:50 Grenaa Gymnasium Charlotte Markussen
Se alle Se færre
Charlotte Markussen - underviser hos FOF Djursland
Underviser

Charlotte Markussen

Charlotte er 52 år gammel.
Til daglig arbejder hun som lærer på Rosmus Skole, hvor hun er klasselærer for en 9. klasse, som hun har i en lang række fag. 
Charlotte bor i Hoed sammen med sine to drenge, som hun har hver anden uge – og sammen med 4 katte – de sidste var ikke helt planlagte. Hun glæder sig meget til at springe ud som FOF-underviser og til at møde jer kursister.