Skip to content

Vi har modtaget midler fra Trygfonden: Det er til økonomisk mindre bemidlede pensionister/førtidspensionister med et Helbredstillæg eller Ældrecheck, hvor der gives op til 50% i tilskud af kursusgebyret - så længe midler haves. Hvis du betaler fuld pris ved tilmelding, frafalder muligheden. Kontakt FOF på 86325588 for denne mulighed. - Gælder KUN kurser.

Malerkurser I FOF

Maleri - Grenaa

Kursets fokus er at udvikle det individuelle kreative udtryk. Arbejdet med maleriet er helt frit – man kan male i alle genrer: Landskabsmaleri, abstrakt, kubistisk, eller andet. Pointen er, at man lader sit udtryk udvikle sig i en inspireret og flydende proces. Der vil være undervisning i teknikker, billedforståelse og den kreative proces. Desuden bliver der givet individuel undervisning, der er tilpasset den enkeltes behov, undervejs videreudvikle man kreative og tekniske færdigheder. Kurset er for alle der har lyst til at arbejde med det kunstneriske udtryk.

Medbring: lærred/papir, maling og redskaber.


Husk, at du stadig kan være med på mange af vores hold, selvom de er begyndt - kontakt blot kontoret og få nedsat kursusgebyret. (Vi refunderer ikke, hvis du har tilmeldt dig på hjemmesiden efter, holdet er startet). Kontakt til kontoret mandag-torsdag kl. 10.00-14.00 på tlf. 8632 5588.


Se flere kreative hold HER

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Onsdag 10.09.2025 14:45-17:30 Grenaa, Pavillonen Karina Jensen
2 Onsdag 17.09.2025 14:45-17:30 Grenaa, Pavillonen Karina Jensen
3 Onsdag 24.09.2025 14:45-17:30 Grenaa, Pavillonen Karina Jensen
Se alle Se færre
Karina Jensen underviser hos FOF Djursland
Underviser

Karina Jensen

Karina Jensen er uddannet ved Silkeborg Kunstskole, Grafisk Skole, Århus, Århus Kunstskole, Kunstskolen ved MXL og Medieskolen Århus samt privatundervisning.

Har deltaget på mange udstillinger og været med i TV/video/filmproduktioner. Været på adskillige studie- og inspirationsrejser.