Skip to content

Vi har modtaget midler fra Trygfonden: Det er til økonomisk mindre bemidlede pensionister/førtidspensionister med et Helbredstillæg eller Ældrecheck, hvor der gives op til 50% i tilskud af kursusgebyret - så længe midler haves. Hvis du betaler fuld pris ved tilmelding, frafalder muligheden. Kontakt FOF på 86325588 for denne mulighed. - Gælder KUN kurser.

Bliv din egen pizzabager - Grenaa med FOF Djursland

Bliv din egen pizzabager - Grenaa

– lær at lave autentisk italiensk pizza – fra bunden

1-DAGS KURSUS

Drømmer du om at mestre kunsten at lave den perfekte pizza? På vores kursus lærer du alt, hvad du behøver for at bage som en ægte pizzaiolo.

På dette kursus lærer du blandt andet: 

  • Hvilken meltype skal du bruge?
  • Den perfekte tomatsovs – hvad skal der i?
  • Hvor meget fyld er optimalt?
  • Hvorfor skal pizzadejen hvile i 24 timer?
  • Skal du bruge surdej eller gær?
  • Alm. ovn vs. bagestål vs. pizzaovn – hvad er bedst?

Prøv at bage i en ægte italiensk Effeuno-pizzaovn

Efter kurset vil du være klar til at imponere familie og venner med hjemmelavet pizza. Du lærer at lave den perfekte pizzadej, eksperimenterer med forskellige toppings og smager på lækre varianter – og der bliver nok også lidt til at tage med hjem.

Bemærk: Der må påregnes udgifter til råvarer, dette afregnes direkte med underviseren.

Se flere madhold HER




Information

  • Dato 19.09.2025-19.09.2025
  • Adresse Grenaa, Søndre Skole
    Åboulevarden 64
    8500 Grenaa
  • Lokale Husgerning 1
  • Bemærkninger Der skal betales kr. 150 for råvarer til underviser. Medbring: egne drikkevarer evt. et glas rødvin, godt humør og et forklæde. Du har også en pizza med hjem.

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Fredag 19.09.2025 17:00-20:15 Grenaa, Søndre Skole John Bramsen

John Bramsen