Skip to content
Åndedræt og yin yoga 2025

Åndedræt og Yin Yoga

Styrk dit åndedræt, det er godt for både krop og sind. Åndedrættet er vores anker, i det vi gør, og underviser Pernille Dam Mortensen vil hjertens gerne formidle hverdags-åndedrættets store potentiale for at undgå stress og andre unødvendige belastninger i kroppen. I dette forløb arbejdes der derfor med ”hverdagsåndedrættet”. Udgangspunktet er diafragma - åndedrætsmusklen. I træningen vil vi blandt andet arbejde med nervesystemet, bindevævet og CO2 - tolerancen.

Yin-yoga er en stille og meditativ yoga-form, hvor man bruger liggende eller siddende stillinger, som typisk holdes i 3-5 min. Vi stimulerer bindevævet, så kroppen bliver mere rummelig. Åndedrættet er et vigtigt anker i denne træning. Yin-yoga er godt for både krop og sind.

 Vi befinder os på gulvet på en måtte.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Torsdag 04.09.2025 15:00-16:30 FOF Kursuslokaler, Esbjerg Pernille Dam Mortensen
2 Torsdag 11.09.2025 15:00-16:30 FOF Kursuslokaler, Esbjerg Pernille Dam Mortensen
3 Torsdag 18.09.2025 15:00-16:30 FOF Kursuslokaler, Esbjerg Pernille Dam Mortensen
Se alle Se færre
Pernille Mortensen
Underviser

Pernille Dam Mortensen

Pernille Dam Mortensen er uddannet lærer og yin-yoga-instruktør ved Anne Goncalves, og er siden uddannet åndedrætsterapeut ved Lotte Paarup, ”Skolen for åndedræt”. Både grunduddannelsen og overbygningen.