Lær at bygge din egen professionelle hjemmeside – helt fra bunden i WordPress
Vil du gerne lære at bygge en flot og funktionel hjemmeside, men synes det virker uoverskueligt at komme i gang? Drømmer du om at præsentere dig selv, din forening eller din virksomhed på nettet med en side, der både ser godt ud og virker? Så er dette kursus i WordPress lige noget for dig!
Dette kursus er til dig, der er nybegynder og gerne vil lære, hvordan du opbygger en hjemmeside helt fra bunden – uden at skulle kunne kode. Uanset om du har brug for en digital præsentation af dig selv og dit CV, en side til din forening, eller en platform for din lille virksomhed, får du her værktøjerne og forståelsen til at skabe noget professionelt og brugbart.
Vi arbejder i WordPress, et af verdens mest udbredte og brugervenlige systemer til at lave hjemmesider. Du bliver guidet gennem hele processen – fra den første idé til den færdige side.
Undervejs lærer du blandt andet om:
Kurset er praksisorienteret, og du får masser af hands-on erfaring med din egen hjemmeside. Du kan tage udgangspunkt i et konkret projekt – fx din egen side, CV, portfolio, en foreningsside eller en firmaside – og få individuel vejledning undervejs.
Når du går hjem fra kurset, har du ikke bare en hjemmeside – du har også den viden og selvtillid, der skal til for at udvikle og vedligeholde den fremover.
Tilmeld dig i dag, og tag styringen over din online tilstedeværelse – nemt, kreativt og professionelt!
Materialer: Medbring din egen bærbare computer
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Mandag 08.09.2025 | 18:30-21:05 | Frelloskolen, Varde | Kenneth Mørk |
2 | Mandag 15.09.2025 | 18:30-21:05 | Frelloskolen, Varde | Kenneth Mørk |
3 | Mandag 22.09.2025 | 18:30-21:05 | Frelloskolen, Varde | Kenneth Mørk |
4 | Mandag 29.09.2025 | 18:30-21:05 | Frelloskolen, Varde | Kenneth Mørk |
5 | Mandag 06.10.2025 | 18:30-21:05 | Frelloskolen, Varde | Kenneth Mørk |
6 | Mandag 20.10.2025 | 18:30-21:05 | Frelloskolen, Varde | Kenneth Mørk |
7 | Mandag 27.10.2025 | 18:30-21:05 | Frelloskolen, Varde | Kenneth Mørk |
8 | Mandag 03.11.2025 | 18:30-21:05 | Frelloskolen, Varde | Kenneth Mørk |
9 | Mandag 10.11.2025 | 18:30-21:05 | Frelloskolen, Varde | Kenneth Mørk |
10 | Mandag 17.11.2025 | 18:30-21:05 | Frelloskolen, Varde | Kenneth Mørk |
Se alle Se færre |
Om Underviseren:
Digital marketingekspert med over 35 års erfaring
Kenneth Mørk er en engageret underviser med mere end 35 års erfaring i salg og marketing på tværs af brancher – fra store kæder som IKEA og ElGiganten til mindre virksomheder og som selvstændig. Han kombinerer strategisk indsigt med praktisk erfaring og underviser med fokus på digitale værktøjer som sociale medier, SEO, grafik, AI, ChatGPT og Canva. Kenneth er kendt for sin evne til at gøre komplekse emner let forståelige og skabe undervisning, der er både praksisnær og inspirerende – uanset deltagerens niveau.