Skip to content
Lær at lave franske macarons på kagekursus hos FOF

Macarons

Lær at mestre de delikate franske macarons, når vi dykker ned i teknikkerne bag de runde, perfekt pyntede og smagfulde småkager. 

Selvom macarons har ry for at være udfordrende at mestre, vil du opdage, at det med den rette vejledning og øvelse bliver både sjovt og overkommeligt. Undervejs lærer du alt fra at lave den korrekte macaronmasse til at pynte og fylde kagerne med lækre smage. 

Kurset er ideelt for dig, der ønsker at imponere med flotte og velsmagende kager og samtidig få indsigt i fransk bagværk. 

Værd at vide

Udgift til råvarer ca. 150 kr., som afregnes med underviseren på dagen. 

Medbring

I skal selv medbringe en håndmixer samt viskestykke og karklud. Vi anbefaler også at I tager bøtter eller kagedåser med, så I kan få jeres flotte macarons sikkert med hjem.

Information

  • Dato 04.10.2025-04.10.2025
  • Adresse Søndermarksskolen
    Byskov Allé 41
    4200 Slagelse
  • Lokale Hjemkundskab
  • Bemærkninger Udgift til råvarer pr. person er ca. 150 kr., som afregnes med underviseren på dagen. Medbring bøtter/kagedåser til hjembringelse af macarons, karklud og viskestykke samt håndmixer.

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Lørdag 04.10.2025 09:30-13:00 Søndermarksskolen Jutta Pallesgaard
Jutta Pallesgaard
Underviser

Jutta Pallesgaard

Jutta er uddannet bager og konditor og har mange års erfaring fra branchen. 

"Jeg har opdaget, at undervisning giver mig utrolig meget. Det er spændende at se de flotte resultater, kursisterne skaber. Mit mål er, at alle efter kurset kan genskabe det samme derhjemme. Jutta underviser på både voksen- og familiekurser og ser frem til at byde dig velkommen."