Opdag hvor sjovt og nemt det er at lave sine egne hjemmelavede vingummier. Tag børn eller børnebørn med og lav søde vingummier fyldt med smag i alverdens sjove former og farver. Det er kun fantasien, der sætter grænser.
I må meget gerne selv medbringe små silikoneforme med de former, I ønsker. I kan også nemt lave jeres egne forme i kartoffelmel. Det gør I ved at trykke fx Legoklodser, figurer eller andre forme ned i kartoffelmelet.
Prisen for kurset er pr. person. Dvs. børn og voksne skal tilmeldes hver for sig.
Udgifter til råvarer er ca. 80 kr., som afregnes med underviseren på dagen. Kommer I flere sammen, betaler I kun for én portion råvarer, som I deles om.
I skal selv medbringe en køkkenvægt og evt. silikoneforme til vingummierne. Medbring derudover et viskestykke og karklud samt bøtter, så I kan få jeres vingummier sikkert med hjem.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Lørdag 04.10.2025 | 13:15-15:15 | Søndermarksskolen | Jutta Pallesgaard |
Jutta er uddannet bager og konditor og har mange års erfaring fra branchen.
"Jeg har opdaget, at undervisning giver mig utrolig meget. Det er spændende at se de flotte resultater, kursisterne skaber. Mit mål er, at alle efter kurset kan genskabe det samme derhjemme. Jutta underviser på både voksen- og familiekurser og ser frem til at byde dig velkommen."