Skip to content
Billede af yogaundervisning

Sådan kommer du i gang med yoga

Sådan kommer du i gang med yoga

Det kan være grænseoverskridende at starte på et hold som nybegynder. Vil du gerne starte til yoga? Så guider yogaunderviser og fagkonsulent i bevægelse, Tina Rossbach Kofod dig til den gode yoga-opstart:

Tina Rossbach Kofod underviser i yoga i Køge og er samtidig fagkonsulent i bevægelse i FOF Køge Bugt. Du kan ringe til hende og få vejledning til valg af bevægelseshold på 43950181.

Find alle yogahold her

Billede af yogaundervisning

1. Alle kan være med

Det der er så fornemt ved yoga, er at du kan starte på et hold uanset dit niveau. Du starter ud fra dit eget fundament og bygger så videre. For yogaen er åben for alle. Det handler ikke om at være god til stillingerne, det handler om at være i din egen krop.

2. Find det yogahold, der passer til dig

Der er mange forskellige slags yoga, og det handler om hvordan du er som person. Er du for eksempel meget energisk og sidder sjældent stille, vil jeg anbefale hatha yoga, flow yoga, eller power yoga. Omvendt er yin yoga mere stille, og er knapt så udfordrende fysisk, men mere mentalt. I restorativ yoga ligger du længe i stillinger, men bliver pakket ind og bygget op med store yogapøller, tæpper, m.m.
Hvis du ikke ved, hvad der ville være bedst, skal du være meget velkommen til at ringe ind til os. Så kan jeg spørge ind til behov og motivation, og hjælpe med at finde det rigtige hold.

Billede af yogaundervisning

3. Hvad skal man have med til yoga?

En yogamåtte, tålmodighed, åbent sind og behageligt tøj. Mere behøver du ikke.

4. Første undervisningsgang

Første gang til yoga kan man godt have antennerne ude. Man synes man er den eneste der ikke har styr på det, og føler at alle kigger. Men alle andre har fokus på deres egen yogamåtte. Jeg plejer at sige at vi er på en rejse sammen. Du er hoppet på toget senere end mig, men vi er på samme tog. Jeg kan godt lide den proces og opbygning hos kursisterne. Når du ligger på måtten under afspændingsøvelser til sidst og mærker måtten under dig, så er du kommet hjem.

afspænding til yogaundervisning

5. Yoga er en skattekiste

Mange starter til yoga fordi de er stressede og har brug for at få ro i nervesystemet. Andre simpelthen for at få bevægelse ind i hverdagen. De finder ud af at yoga er meget mere end det. Yoga er en skattekiste. Du får åbnet op og styrket forbindelse til din krop. Du lærer at trække vejret ned i maven og bruge dit åndedræt. Og så er yogamåtten dit frirum. Her bliver du ikke forstyrret. Selvom vi kan være mange i lokalet, har du din yogamåtte for dig selv.

Start til yoga - vi har hold til yoga i Køge, Greve, Egedal, Lejre, Bornholm, og flere til.