På denne workshop skal vi arbejde med Baldyring.
Grundene er nu åbne og der træk¬kes 8-12 tråde ud til de broderede huller, der er større og mere voluminøse end de tidligere teknikker i hedebobroderierne.
I grundene sys der efterfølgende kniplings¬syning: knap¬huls¬sting og stopning ”ud i luften” i et afgrænset område. Baldyringsgrundene er ofte broderet sammen med og omkranset af brede kontur¬sting og bladværk.
Der vil være en udgift til materialer.
Undervisningsgange: en lørdag i oktober, november, januar og marts
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Lørdag 04.10.2025 | 10:30-15:30 | Greve Museum | Sonja Lene Jensen |
2 | Lørdag 15.11.2025 | 10:30-15:30 | Greve Museum | Sonja Lene Jensen |
3 | Lørdag 17.01.2026 | 10:30-15:30 | Greve Museum | Sonja Lene Jensen |
4 | Lørdag 14.03.2026 | 10:30-15:30 | Greve Museum | Sonja Lene Jensen |
Se alle Se færre |
Undervisererfaring:
Sonja har i en årrække undervist i broderi på flere niveauer, herunder i aftenskoleregi. Sonja ynder at binde kreativitet og praktikalitet sammen i hendes undervisning, og hun tager ofte udgangspunkt i ældre og klassiske motiver, som fortolkes på ny og får nyt liv.
"Jeg nyder roen broderi giver mig, og elsker at give både ro og inspiration til at komme i gang eller komme videre med broderiet til dig".