Har du det svært med at læse og forstå hækleopskrifter, savner du inspiration til kommende projekter eller vil du gerne få mere luft og flow i din hækling? Kom, vær med og hækl lige hvad du har lyst til.
Bliv udfordret, inspireret og giv samtidig dig selv en mental pause - et frikvarter med hæklehygge sammen med ligesindede. Medbring drømme-opskriften, og lær nye mønstre og teknikker, få styr på garnkvaliteter at kende og få øvelse, så du kan kickstarte dine hæklerier.
Som fast bestanddel på kurset bliver deltagerne tilbudt hjælp til en hæklet pung/taske, hvor underviser sørger for foer og lynlås.
Værd at vide
Underviseren medbringer egne designs til inspiration.
Du er velkommen til at kontakte underviseren, hvis du har spørgsmål.
| Dato | Tid | Sted | Navn | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Tirsdag 24.02.2026 | 10:00-12:45 | Rønne Bibliotek | Trine Sandorff Falk Nordentoft |
| 2 | Tirsdag 10.03.2026 | 10:00-12:45 | Rønne Bibliotek | Trine Sandorff Falk Nordentoft |
| 3 | Tirsdag 24.03.2026 | 10:00-12:45 | Rønne Bibliotek | Trine Sandorff Falk Nordentoft |
| 4 | Tirsdag 07.04.2026 | 10:00-12:45 | Rønne Bibliotek | Trine Sandorff Falk Nordentoft |
| 5 | Tirsdag 21.04.2026 | 10:00-12:45 | Rønne Bibliotek | Trine Sandorff Falk Nordentoft |
| 6 | Tirsdag 05.05.2026 | 10:00-12:45 | Rønne Bibliotek | Trine Sandorff Falk Nordentoft |
| Se alle Se færre | ||||
Trine er autodidakt hækler, og har altid syslet med det kreative og i håndarbejde. Under coronalukningerne skulle hun, ligesom mange andre, have noget at tage sig til. Hun havde længe ønsket at kunne hækle og nu var tiden endelig til det.
Trine har i de seneste år, udover sit job, arbejdet med at teste opskrifter for forskellige hækledesignere. Hun finder stor glæde i at hækle: både at sidde med det selv, og den glæde det giver at forære hjemmelavede ting til glade modtagere.