Skip to content
Foto fra Koldkrigsmuseet REGAN Vest

Bunkeren REGAN Vest, Rebild Bakker og Hvidsten Kro

Det er lykkes os at få billetter, så du nu kan komme med på besøg i den hemmelige regeringsbunker REGAN Vest dybt under Rold Skov i Nordjylland - et autentisk stykke Danmarkshistorie, der stadig står fuldstændig intakt med alt originalt interiør. Bunkeren, der har været skjult for offentligheden, har siden sin åbning i 2023 været særdeles efterspurgt, og du kan kun besøge attraktionen på forudbestilte guidede rundture, hvilket vi netop har sikret os søndag den 23.11. Så kom med og oplev det store intakte og atomsikre bunkeranlæg på nærmeste hold 60 meter under jorden - en spændende oplevelse, helt uden sidestykke, og utroligt interessant i en tid, hvor hele historien er mere aktuel end nogensinde før.

På turen mod Nordjylland får vi en anden stor historisk oplevelse, når vi besøger den legendariske Hvidsten Kro, hvor alle historierne ruller, mens vi skal have serveret æggekage med flæsk.
Vel fremme bor vi på det skønne hotel Comwell Rebild Bakker, der ligger syd for Limfjorden med adgang direkte ud til den enestående natur midt i Rebild Bakker. Du kan godt begynde at glæde dig!

Møde- og slutsted:
Ølby St. 8.30 og Ringsted st. (Parkering syd) kl. 9.00
Tidspunkt: Lørdag den 22. november 2025 kl. 8.30-søndag den 23. november 2025 kl. ca. 18.00 (Ringsted st.) og ca. 18.30 (Ølby st.) (OBS!! hjemkomsttidspunktet er vejledende)
Bemærk: REGAN Vest egner sig desværre ikke for dårligt gående, rollator og kørestolsbrugere.

Program:

Dag 1. Lørdag den 22.11: Hvidsten Kro og Rebild Bakker
Med afgang fra Ølby St. og Ringsted st. begiver vi os tidligt afsted i Helsingør Turistfarts komfortable bus og med passende stop undervejs mod den legendariske Hvidsten Kro, hvor vi selvfølgelig skal have den traditionelle æggekage med flæsk. Kroen har en meget lang historie og har dannet rammerne om talrige begivenheder under 2. verdenskrig med ”Hvidsten Gruppen” og den meget tunge skæbne for slægten Fiil.
Efter middagen i de historiske stuer på kroen, er der bl.a. mulighed for at besøge det tilstødende museum, hvor du kan følge kroens lange historie.
Mætte på oplevelser og indtryk, ankommer vi nu til Comwell Rebild Bakker, hvor du nu på egen hånd kan vælge at nyde hotellets mange faciliteter, hoppe i swimmingpoolen eller gå en tur i det naturskønne Rebild Bakker, der ligger lige uden for døren. Om aftenen mødes vi til en dejlig tre-retters menu, og måske det er blevet tid til en drink i baren, en aften dukkert eller en god nats søvn for at samle kræfter til morgendagens oplevelser.
Inkluderet: Frokost på Hvidsten Kro. 3-retters aftenmenu på Comwell. Eksklusiv: Drikkevarer

Dag 2. Søndag den 23.11: REGAN Vest

Efter Comwells morgenmadsbuffet med alt hvad hjertet begærer, så er det tid til turens hovedattraktion, REGAN Vest. Vi træder nu direkte ind i et stykke uberørt koldkrigshistorie og skal have et enestående indblik helt ind i kernen af, hvordan Danmark skulle styres, i tilfælde af en atomkrig. Vi begiver os i små hold gennem den 300 meter lang indgangstunnel, 60 meter under jorden, og vi besøger nu den uberørte og fuldt møblerede bunker, der i al hemmelighed bliver opført i 1960’erne for at huse regering, embedsmænd samt den siddende regent i tilfælde af atomkrig. Indgangen til bunkeren har altid været skjult af maskinmesterboligen, hvor maskinmesteren, der havde det daglige tilsyn med bunkeren, boede sammen med sin familie. Denne bolig, der står som i 1980, skal vi selvfølgelig også opleve indefra. Herudover indeholder det imponerende anlæg også en velkomst- og udstillingsbygning med café og udstillinger, der fortæller om bunkerens konstruktion, den kolde krig og det danske beredskab i krisesituationer. Så der er nok at opleve og udforske på turens omdrejningspunkt, hvor du både får en kompetent særrundvisning og mulighed for selv at gå rundt.
Efter de mange oplevelser, sætter vi os til rette i bussen mod Sjælland med tid til at fordøje de mange indtryk. Mens der undervejs indlægges et sent frokoststop på egen regning.
Inkluderet: Morgenmadsbuffet og frokost for egen regning.


Inkluderet i prisen på den samlede tur er:

Transport tur/retur i bus med komfortable sæder og Wi-Fi. Turen er lavet i samarbejde mellem FOF Køge Bugt og Helsingør Turisttrafik som er teknisk arrangør. Helsingør Turisttrafik er medlem af Rejsegarantifonden nr. 1171
1 x frokost på Hvidsten Kro (1. dag)
1 x middag. 3-retters menu (1. dag)
1 overnatning på Comwell Rebild Bakker
1 x morgenmad (2. dag)

Rundvisning i Koldkrigsbunkeren REGAN Vest, inkl. entré til museum
Museumsbesøg på Hvidsten Kro
Rejseleder på hele turen
Adgang til swimmingpool
Mulighed for vandretur i Rold Skov

Bussen medbringer drikkevarer der kan købes direkte af chauffør. Vand/sodavand: 10 kr. og øl: 15 kr.


Information

  • Dato 22.11.2025-23.11.2025
  • Adresse Se bemærkninger
    nedenfor
  • Bemærkninger Opsamling enten på Ølby st. (Køge) kl. 8.30 eller på Ringsted st. (parkering syd) kl. 9.00 d. 22/11. Hjemkomst i Ringsted kl. ca. 18.00 og på Ølby st. ca. kl. 18.30 d. 23/11. Hjemkomsttidspunktet er vejledende. Prisen er inkl. transport tur/retur i bus med komfortable sæder og WiFi. 1 x frokost på Hvidsten Kro, 1 x middag med 3-retters menu, 1 overnatning på Comwell Rebild Bakker, 1 x morgenmadsbuffet, rundvisning i Koldkrigsbunkeren REGAN Vest inkl. entré til museet, museumsbesøg på Hvidsten Kro, rejseleder på hele turen, adgang til swimmingpool på Comwell. (Drikkevarer er på egen regning). OBS! Tillæg på 300 kr. for enkelt værelse - kontakt FOF, hvis du ønsker eneværelse. Notér venligst i kommentarfeltet, om du ønsker påstigning i Ølby eller Ringsted.

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Lørdag 22.11.2025 08:30-23:55 Se bemærkninger Marianne Bentzen
2 Søndag 23.11.2025 08:30-18:30 Se bemærkninger Marianne Bentzen
Marianne Bentzen er rundviser hos FOF Køge Bugt
Underviser

Marianne Bentzen

Uddannelse:
Marianne er oprindeligt uddannet Exam.com. og har arbejdet med kommunikation, marketing og relationer inden for det private og er desuden uddannet guide med mange udflugter i bagagen til fods og i bus.

Undervisererfaring:
Siden 2018 har Marianne udelukkende arrangeret og afholdt guidede rundvisninger og undervist. Og som rundviser er hun kendt for at tale højt og tydeligt, være velforberedt og en god formidler. Marianne finder mange spændende kulturskatte; har gode samarbejdspartnere og udfører sine guidede ture i et energifyldt tempo.

Marianne Bentzen laver guidede rundvisninger hos FOF Køge Bugt med stort engagement, og hun brænder for at formidle primært nye byrum og kulturskatte. Hvis du har nogle konkrete spørgsmål til Mariannes guidede ture eller undervisning, så er du velkommen til at kontakte hende på: mariannebentzen@gmail.com.