Kunne du tænke dig at gå til noget kreativt som keramik eller håndarbejde, trænger du til at få dig rørt eller vil du bare gerne være sammen med andre i et fællesskab?
Fra uge 43 til 51 2025 udbyder vi 2 hold med varmtvandstræning for voksne handicappede i Vinderup Svømmehal. Kursernes udbydes i samarbejde med Bostedet Hyldgården, Holstebro. Det er ikke et krav, at du bor på Hyldgården, men du skal opfyldes kravene for deltagelse som beskrevet nedenfor.
Men er det svært for dig at komme afsted, er du på vej tilbage fra et sygdomsforløb eller sygemelding, har du nogle fysiske eller mentale udfordringer, der gør, at et stort hold med f.eks. 10 deltagere er for overvældende for dig?
Det har vi fuld forståelse for, og derfor har vi været i dialog med Holstebro Kommune og vil fremadrettet udbyde forskellige kurser til sårbare borgere. Kurserne er særligt tilrettelagte, deltagerantallet er begrænset til max. 7, og underviserne er nøje udvalgte, så det bliver en god og tryg oplevelse for dig 😊
Der ydes et særligt tilskud fra kommunen til disse hold og det betyder blandt andet, at vi kan holde deltagerbetalingen så lav som muligt. Der udleveres og underskrives en erklæring, vedr. særligt behov, første træningsgang. Er du i tvivl om noget, er du altid velkommen til at kontakte FOF-kontoret.
Det er ikke et krav, at du bor i Holstebro Kommune 😊