Styrke, stabilitet og forberedelse
Velkommen til et trygt og støttende træningsforløb for dig, der er gravid og ønsker at holde dig stærk, stabil og godt forberedt gennem hele graviditeten.
Holdet har fokus på at styrke de stabiliserende muskler omkring bækken, mave og ryg, så du kan bevare en god kropsholdning, forebygge smerter og føle dig godt tilpas – uanset trimester.
Du får:
• Tryg og tilpasset træning til alle faser af graviditeten
• Fokus på åndedræt, kropsbevidsthed og bækkenbund
• Øvelser der styrker kernemuskulaturen og forbedrer stabilitet
• Vejledning i, hvad der er hensigtsmæssigt – og hvad du bør undgå
• Redskaber til at forberede kroppen til fødsel og tiden efter
Som instruktør guider jeg dig trygt og sikkert – med målet om at gøre både graviditet, fødsel og efterfødsel lidt lettere.
Uanset om det er din første graviditet eller ej, er du hjerteligt velkommen 😊
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Tirsdag 21.10.2025 | 14:00-15:00 | Svinget ved Langhøj Hallen | Stinne Obel Jakobsen |
2 | Tirsdag 28.10.2025 | 14:00-15:00 | Svinget ved Langhøj Hallen | Stinne Obel Jakobsen |
3 | Tirsdag 04.11.2025 | 14:00-15:00 | Svinget ved Langhøj Hallen | Stinne Obel Jakobsen |
4 | Tirsdag 11.11.2025 | 14:00-15:00 | Svinget ved Langhøj Hallen | Stinne Obel Jakobsen |
5 | Tirsdag 18.11.2025 | 14:00-15:00 | Svinget ved Langhøj Hallen | Stinne Obel Jakobsen |
6 | Tirsdag 25.11.2025 | 14:00-15:00 | Svinget ved Langhøj Hallen | Stinne Obel Jakobsen |
Se alle Se færre |
Jeg hedder Stinne Obel Jakobsen. Jeg er uddannet fysioterapeut i 2009 og har siden da arbejdet på klinik i Vildbjerg.
Jeg er vant til at arbejde meget bredt indenfor mit felt og har mange års erfaring indenfor holdtræning. Jeg har taget flere forskellige efteruddannelser, men vigtigst er jeg uddannet fysio flow instruktør og underviser i pilates og har undervist i dette i flere år. Bruger det meget i min hverdag, da vores bevægelighed og stabilitet er grundlæggende for vores velbefindende.