Skip to content
Aalholm Slot

Aalholm Slot og Nysted Orgelmuseum

Aalholm Slot og Nysted Orgelmuseum

Eventyrlig vandretur i Nysted – historie, natur og musikalsk rundvisning på Orgelmuseet

Oplev en stemningsfuld og sanselig dag i eventyrlige Nysted – en by rig på kulturarv, natur og musikalske oplevelser. Tag med på en cirka 8 km lang guidet vandretur gennem den historiske købstad og de naturskønne omgivelser omkring Aalholm Slot, og slut dagen af med en inspirerende rundvisning på det unikke Nysted Orgelmuseum.

En guidet vandretur med fortællinger og lokalhistorie

Vandreturen ledes af Peter Terman Petersen fra Dansk Vandrelaug, som undervejs deler fascinerende fortællinger om Nysteds historie, myter og udvikling. Du får også en opdatering på det ikoniske Aalholm Slot, der gennemgår en større renovering og snart genåbner som konferencehotel og oplevelsessted.

Rute og højdepunkter

  • Start og slut ved Nysted Orgelmuseum

  • Gennem Nysteds charmerende gader til Skansen – en historisk kystbefæstning

  • Langs Nysted Nor med smuk udsigt til vand og fugleliv

  • Videre til Aalholm Slot og den fredelige Hestehave

  • Tilbage langs Rørsøen og gennem Adelgade til museet

Denne afvekslende rute byder på både kystlandskaber, bymiljø, skov og sø – en perfekt kombination af natur og kultur i hjertet af det sydlige Lolland.

En levende og musikalsk rundvisning på Nysted Orgelmuseum

Efter vandreturen går vi indenfor i det stemningsfulde Nysted Orgelmuseum, hvor du kan glæde dig til en unik oplevelse. Museet rummer enestående, spilbare pibeorgler fra 1800- og 1900-tallet, nænsomt restaureret og udsmykket af orgelbygger og organist Jacob Friis-Grigoncza. Sammen med sin hustru, Panna Friis-Grigoncza, har han skabt et levende og musikalsk museum, hvor hver orgel har sin egen historie.

Under rundvisningen fortæller Panna om orglernes baggrund og rejse til museet, og du får mulighed for at høre flere af instrumenterne i spil – levende fortalt og præsenteret med hjerte og engagement. Rundvisningen afsluttes med en sjov mulighed for selv at prøve kræfter med et orgel – en oplevelse både børn og voksne plejer at elske.

Hygge og forfriskninger i museets parkhave

Hvis vejret tillader det, afslutter vi dagen med kaffe/te og småkager i parkhaven. Er vejret ikke med os, rykker serveringen indenfor i de hyggelige museumsomgivelser. Uanset vejret, er stemningen altid varm og imødekommende.

Praktisk information

  • Mødested: Nysted Orgelmuseum, Adelgade 61, 4880 Nysted

  • Parkering: Ved eller nær Nysted Havn – gratis og centralt beliggende

  • Distance: Ca. 8 km

  • Sværhedsgrad: Let til moderat

  • Husk: Praktisk fodtøj og nysgerrighed – resten sørger vi for

Gå på opdagelse i det sydlige Lolland

Med denne vandretur får du en smagsprøve på alt det, der gør Lolland-Falster til en vandredestination i særklasse – fra kulturarv og kystlandskaber til fredelige naturområder og lokal autenticitet. Kombinér gerne turen med et besøg på orgelmuseet eller en is ved havnen for at fuldende oplevelsen.