Har du altid drømt om at kunne tage guitaren frem og synge din yndlingssang? Eller måske har du spillet lidt tidligere i livet og vil i gang igen? Så er solo akustisk guitar og sang et kreativt og uforpligtende tilbud til dig, der er 60+ og har lyst til at udtrykke dig musikalsk – uanset niveau.
I dette soloforløb får du individuel undervisning med fokus på det, du gerne vil lære:
At spille og synge samtidig
At lære fingerspil eller rytmiske strumming-mønstre
At arbejde med en specifik sang
At øve dig op til en optræden – eller bare for hyggens skyld
Undervisningen tilpasses dig og dine ønsker. Vi starter med at finde ud af, hvad du drømmer om – og så bygger vi forløbet op derfra. Du behøver hverken kunne spille i forvejen eller kunne synge "rigtigt". Det vigtigste er lysten til at lære og nyde musikken.
Undervisningen varer 45 minutter hver anden uge, så du har tid til at øve i ro og mag mellem lektionerne
Du skal være 60+
Du skal have en akustisk guitar – eller lyst til at anskaffe dig én
Ingen nodekendskab eller forkundskaber er nødvendige
Om du vil spille Kim Larsen, Leonard Cohen, Beatles – eller bare den sang, du altid har haft i hjertet – så hjælper vi dig på vej med tryg og målrettet undervisning i dit eget tempo.