Skip to content
Ældre mand spiller guitar

Akustisk guitar og sang for seniorer - solo

🎸 Solo akustisk guitar og sang – for dig 60+ der vil udleve musikken

Har du altid drømt om at kunne tage guitaren frem og synge din yndlingssang? Eller måske har du spillet lidt tidligere i livet og vil i gang igen? Så er solo akustisk guitar og sang et kreativt og uforpligtende tilbud til dig, der er 60+ og har lyst til at udtrykke dig musikalsk – uanset niveau.

I dette soloforløb får du individuel undervisning med fokus på det, du gerne vil lære:

  • At spille og synge samtidig

  • At lære fingerspil eller rytmiske strumming-mønstre

  • At arbejde med en specifik sang

  • At øve dig op til en optræden – eller bare for hyggens skyld

Undervisningen tilpasses dig og dine ønsker. Vi starter med at finde ud af, hvad du drømmer om – og så bygger vi forløbet op derfra. Du behøver hverken kunne spille i forvejen eller kunne synge "rigtigt". Det vigtigste er lysten til at lære og nyde musikken.

🗓️ Praktisk info

  • Undervisningen varer 45 minutter hver anden uge, så du har tid til at øve i ro og mag mellem lektionerne

  • Du skal være 60+

  • Du skal have en akustisk guitar – eller lyst til at anskaffe dig én

  • Ingen nodekendskab eller forkundskaber er nødvendige

Om du vil spille Kim Larsen, Leonard Cohen, Beatles – eller bare den sang, du altid har haft i hjertet – så hjælper vi dig på vej med tryg og målrettet undervisning i dit eget tempo.


Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Mandag 08.09.2025 18:45-19:30 Gåsetårnskolen Afd. Iseling Søren Ipland
2 Mandag 22.09.2025 18:45-19:30 Gåsetårnskolen Afd. Iseling Søren Ipland
3 Mandag 06.10.2025 18:45-19:30 Gåsetårnskolen Afd. Iseling Søren Ipland
Se alle Se færre
Søren Ipland

Søren Ipland

Jeg er spillemand og trubadur og spiller og synger med en masse mennesker hver eneste uge.

Jeg har undervist på flere forskellige musikskoler gennem tiden, og på en række forskellige instrumenter, men sammen med dig underviser jeg i det instrument, jeg holder allermest af, sang og akustisk guitar.

Jeg er sangskriver og holder rigtig meget af at fortolke andres sange, på engelsk og dansk.