Elsker du italiensk med og vil du gerne imponere dine gæster med en 3-retters menu, så er det lige kurset for dig.
Vi starter aftenen med en enkel og elegant italiensk klassiker, en sød, moden melon serveret med tynde skiver af lufttørret parmaskinke. En frisk og appetitvækkende kombination af salt og sødt.
Til hovedret laver vi Pollo alla Pizzaiola, som er mørt kyllingebryst tilberedt i en smagfuld tomatsauce med hvidløg, oregano og sorte oliven – inspireret af de klassiske pizza-smage fra Napoli, som serveres med et stykke godt brød eller en lille pasta siding, så intet af den lækre sauce går til spilde.
Til dessert laver vi Lemon Ricotta-kage. Vi runder aftenen af med en let og saftig kage lavet på ricotta og citron – en sød, syrlig og blød afslutning, som leder tankerne mod Syditaliens solrige kyst.
Medbring kageform (størrelse oplyses af underviseren), bøtter til rester og medbring selv drikkevarer. Prisen er inkl. råvarer.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Lørdag 15.11.2025 | 10:00-13:00 | Horsens Byskole, Fussingvej | Fjoralba Mucaj Larsen |
Jeg er italiener, årgang 1991 og flyttede til Danmark i 2015. Jeg er dansk gift og har lært rigtig meget om den danske kultur, mad og det danske sprog. Jeg elsker at lære sprog og at undervise, så jeg håber, at du har lyst til komme og være med.
Sproglige færdigheder: