Kontoret er gået på sommerferie, vi er retur ved telefonerne igen den 6. august. Hjemmesiden holder ikke ferie og er klar til at betjene dig. God sommer 🌞
Tilmelding til nyhedsbrevKontoret er gået på sommerferie, vi er retur ved telefonerne igen den 6. august. Hjemmesiden holder ikke ferie og er klar til at betjene dig. God sommer 🌞
Tilmelding til nyhedsbrevLær at lave flødeboller med luftigt fyld, marcipanbunde og chokoladeovertræk.
Du vælger selv, om det skal være de traditionelle med vanillefyld eller jordbær/lakrids. Derefter overtrækker vi dem med chokolade og til sidst pynter vi dem med kokos, nødder og mandler m.v.
Glæd dig til en kreativ dag, hvor du kommer hjem med de rette værktøjer til selv at kunne lave dine egne lækre flødeboller. Tag veninden under armen, pak en madpakke og en kande kaffe og nyd en afslappende og lærerig aften sammen med andre, som også gerne vil imponere deres fremtidige gæster. Rigtig god fornøjelse.
Materialer er inkl. i prisen.
Husk forklæde. John tager kasser til flødebollerne. Du får ca. 20 stk. med hjem.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Onsdag 01.10.2025 | 17:00-20:00 | Horsens Byskole, Fussingvej | John Bramsen |
Jeg er født i 1972, uddannet bager i 1991. Har været selvstændig i 17 år og 18 år som bagermester. Jeg har været til DM en gang og fik en 3 plads i rugbrød. Jeg elsker at eksperimentere med alt muligt inden for faget og derved kan videregive guldkorn i min undervisning. Jeg har undervist siden 2012.Jeg mener, man lærer bedst. når man har fingrene i dejen eller hvad det nu er, vi arbejder med. Derfor er meget af undervisningen også praktisk. Det vigtige for mig er, når du går fra kurset, har du lyst til at arbejde videre med det, vi har arbejdet med. Det sjove ved dette fag er, at vi alle lærer nyt hver dag.