Skip to content

Kontoret er gået på sommerferie, vi er retur ved telefonerne igen den 6. august. Hjemmesiden holder ikke ferie og er klar til at betjene dig. God sommer 🌞

Tilmelding til nyhedsbrev
fransk undervisning sprog sprogundervisning

Fransk - Niveau 3

Fransk for letøvede er for dig, der allerede kan noget fransk.

Målet er, at du bliver mere sikker i det, du har lært, så ordene kommer lidt nemmere og der bliver mere overskud til at snakke og huske grammatikken og udtalen.

Vi arbejder med dialoger, lytte- og læseøvelser, udvider ordforrådet og kendskabet til fransk kultur inden for nye emneområder samt indarbejder lidt nyt grammatik.

Vores fokus er den mundtlige sprogfærdighed, der kan understøttes skriftligt efter ønske. Kursets sigte er at øge din sikkerhed i at klare hverdags- og rejsesituationer i Frankrig.

Undervisninsmateriale: Début 2, Vibeke Gade, Forlaget Systime (anskaffes af kursisten efter 1. mødegang)

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Tirsdag 16.09.2025 17:00-18:45 Niels Ebbesen Skolen, Skanderborg Anja Kristensen
2 Tirsdag 23.09.2025 17:00-18:45 Niels Ebbesen Skolen, Skanderborg Anja Kristensen
3 Tirsdag 30.09.2025 17:00-18:45 Niels Ebbesen Skolen, Skanderborg Anja Kristensen
Se alle Se færre
Fransk undervisning hos FOF i Horsens
Underviser

Anja Kristensen

Jeg er uddannet cand.mag. i fransk og engelsk. Jeg har undervist fransk på Skanderborg Ungdomsskole og Skanderborg Gymnasium. Litteratur, særligt engelsk og fransk er en stor interesse for mig.