Skip to content
Jeanette Wincentz holder foredrag hos FOF

Bag om kvindedrab

Kom med og få et sjældent indblik i de bagvedliggende årsager til, hvorfor kvinder bliver slået ihjel i Danmark

Anklager Jeanette Wincentz Andersen har med sine 40 års erfaring i de danske retssale været helt tæt på nogle af de mest uhyggelige og alvorlige drabssager begået mod kvinder.

Mens antallet af drab i Danmark generelt er faldende, er antallet af drab på kvinder stagneret eller endda nogle år stigende. Det er en bekymrende tendens. I 2025 er der indtil videre registreret 15 kvinder, som er blevet slået ihjel i Danmark. Af disse 15 sager er mindst 9 drab begået af en nuværende eller tidligere partner.

Hvad aftenen byder på:

Til dette debatforedrag går Jeanette Wincentz Andersen tæt på det tragiske fænomen. Hun giver sit bud på, hvad vi alle kan gøre for at forhindre disse drab, og hvad samfundet og myndighederne særligt skal være opmærksomme på.

Med udgangspunkt i flere konkrete sager fortæller Jeanette Wincentz Andersen om drab på kvinder. Hør blandt andet om sagen, hvor en ung kvinde blev skudt og dræbt på Slagelse Banegård i 2005, og om sagen, hvor en kvinde blev slået ihjel af sin partner og siden gemt i et køleskab i to år.

Der vil være rig mulighed for at stille spørgsmål til Jeanette i slutningen af foredraget, som finder sted på det hyggelige Lindegaarden i hjertet af Kongens Lyngby.

Om Jeanette Wincentz Andersen

Jeanette, cand.jur., er tidligere anklager tilknyttet Tårnby, København, Holbæk, Thisted, Odense og Slagelse Politi samt Statsadvokaten på Sjælland. I 2021 blev hun pensioneret som advokaturchef for særlige sager ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi og i 2023 udgav Jeanette bogen At afsløre en morder i samarbejde med Christina Ehrenskjöld (People’s).

Information

Kalender

Dato Tid Sted Navn
1 Onsdag 25.02.2026 19:00-21:00 Lindegaarden Jeanette Wincentz Andersen

Jeanette Wincentz Andersen