Skip to content
Gå på åndedrætskursus i FOF Nordsjælland

Åndedrættet – workshop

Deltag på denne workshop og oplev, hvordan noget så enkelt som åndedrættet kan have en dybdegående effekt på dit liv.

Kontakten til åndedrættet giver dig masser af ilt, mere energi, ro og fokus. Ved at arbejde med åndedrættet kan du nedsætte stress, skabe større overskud, få en bedre søvn og opleve at din fordøjelse også bliver bedre.

Du får kort sagt ro i kroppen og i sindet på denne workshop, hvor vi dykker ned i og fokuserer på åndedrættet.

Information

Kalender

Dato Tid Sted Navn
1 Søndag 07.12.2025 10:00-13:00 FOF Huset, Ordrup Helle Hein
Helle Hein underviser hos FOF
Underviser

Helle Hein

Uddannelse: Certificeret Iyengar®-yogalærer, Hatha-yogalærer, Gotveduddannet bevægelsespædagog og massør, svømme- og idrætslærer samt ernæringsterapeut og antroposofisk homøopat.

Undervisningserfaring: Min store passion er undervisning og formidling inden for mine fagområder. Jeg brænder for at videregive bevægelsesglæde og kendskab til samt sammenhængen mellem krop og sind. Jeg har undervist siden 2000 og arbejder med mange forskellige målgrupper og niveauer.

Andet: Jeg er optaget af, at alle skal kunne være med – ud fra deres niveau. Jeg benytter en helhedsorienteret tilgang til kroppen og er særligt optaget af åndedrættets betydning for både krop og sind. Åndedrættet er derfor altid en del af undervisningen. Du vil som deltager møde motiverende og helhedsorienteret undervisning med fokus på både den enkelte og gruppen som helhed.