Skip to content
Lær thai hos FOF København

Thai – niveau B1

Du har allerede lært at læse thai på et rimeligt niveau, ligesom du kender til en god del af de grammatiske grundregler.

På kurset vil der især være fokus på læsning og skrivning. Vi arbejder med længere tekster indenfor emner som fx rejse, trafik og restaurantbesøg.

Vi arbejder samtidig videre med grammatikken i forbindelse med tekstlæsningen. Derudover vil vi arbejde med skriftsproget ved at udforme breve, skrive e-mails mm.

Vil du vide mere om niveauet på kurset? Se niveaubeskrivelse her.

Information

Kalender

Dato Tid Sted Navn
1 Torsdag 18.09.2025 17:00-18:40 Skolen på Nyelandsvej, Frederiksberg Atitsaya Chaboon
2 Torsdag 25.09.2025 17:00-18:40 Skolen på Nyelandsvej, Frederiksberg Atitsaya Chaboon
3 Torsdag 02.10.2025 17:00-18:40 Skolen på Nyelandsvej, Frederiksberg Atitsaya Chaboon
Se alle Se færre
Underviser

Atitsaya Chaboon

Uddannelse: Jeg har en bachelor i humaniora, hvor jeg beskæftigede mig med lingvistik og sproginstruktion.

Undervisningserfaring: Dengang jeg boede i Thailand, underviste jeg i engelsk for børn. Derudover underviste jeg også udlændinge i thai på en aftenskole i Bangkok. Jeg flyttede til Danmark i 2012 og har undervist på FOF siden 2013.

Andet: Det er bedst at kontakte mig gennem telefonen mellem klokken 10-12 i hverdagene.