Skip to content

Hvis du har gået på et hold i foråret, som fortsætter til efteråret, har vi reserveret en plads til dig. Du får direkte besked i perioden 20. maj-13. juni. Alle efterårets hold bliver lagt online 24. juni.

Yoga og mindfulness hos FOF København

Nytårsyoga – workshop

Start det nye år med nærvær, fordybelse, ro og ny energi. På denne nytårsyoga-workshop bruger vi en dag med Yin Yoga, guidet meditation og refleksion over året, der er gået – med tid og plads til at sætte intentioner for det nye år.

Vi praktiserer Yin Yoga – en rolig og meditativ yogaform, hvor vi bliver i strækkene i 2-5 minutter. Det giver kroppen mulighed for at give slip og nervesystemet plads til at falde til ro. Der vil også være stille meditation og tid til at skrive dine tanker ned, både i form af refleksioner over det forgangne år og ønsker for det kommende. Underviseren guider dig nænsomt igennem hele forløbet.

Medbring

Kom i blødt tøj eller sportstøj, som du kan bevæge dig frit i. Medbring frokost (vi holder pause midt på dagen), vanddunk, et tæppe og evt. en notesbog til dine refleksioner/nytårsintentioner.

Værd at vide

Alle er velkomne – du behøver ikke have erfaring med yoga eller meditation for at deltage. 

Information

Kalender

Dato Tid Sted Navn
1 Søndag 04.01.2026 10:00-14:00 Søborg, Maglegårds Allé Eva-Andrea Erichsen
Underviser

Eva-Andrea Erichsen

Jeg er uddannet psykolog, yogainstruktør og selvforsvarsinstruktør. Når jeg underviser går jeg meget op i, at det skal være sjovt – også når det er svært, så jeg lytter til mine kursister og deres ønsker.

Jeg har undervist voksne og teenagere de sidste 10 år både i psykologi, selvforsvar, yoga og andet. Jeg holder meget af at undervise, for det er en fantastisk måde at se folk udvikle sig både socialt, fagligt og kropsligt.