Hvis du har gået på et hold i foråret, som fortsætter til efteråret, har vi reserveret en plads til dig. Du får direkte besked i perioden 20. maj-13. juni. Alle efterårets hold bliver lagt online 24. juni.
Hvis du har gået på et hold i foråret, som fortsætter til efteråret, har vi reserveret en plads til dig. Du får direkte besked i perioden 20. maj-13. juni. Alle efterårets hold bliver lagt online 24. juni.
Bliv endnu bedre til brasiliansk portugisisk! Kurset er for dig, der har været gennem alle kurserne på basisniveau og bl.a. har lært konjunktiv i forskellige tider.
Vi lægger stor vægt på at tale og på at udvide ordforrådet, så du kan udtrykke dig mere flydende og naturligt med forskellige idiomatiske udtryk, som er meget brugt i talesprog på portugisisk. Du kan indenfor et konkret emne fremlægge synspunkter for og imod og forklare løsningsmodeller til en problemstilling.
Du kommer også til at lære komplekse, sammensatte konjunktivtider såsom: "Hvis jeg havde haft flere penge, ville jeg have købt et stort hus".
Udover dette skal vi også lære om brasiliansk folklore, musik og særenheder, ligesom du i løbet af kurset får mulighed for at præsentere et projekt om et tema, der interesserer dig.
Kurset er rettet mod dig, som har gennemført niveau B1, eller som har været i Brasilien i længere tid.
Er du i tvivl om dit niveau? Se vores niveaubeskrivelser her.