Lakrids er bare lækkert! Og lakrids er over de sidste mange år også blevet et gourmetprodukt.
Hjemmelavet lakrids er både mere lækkert og meget bedre, end det lakrids, du kan købe i butikkerne. I din egen hjemmelavede lakrids har du selv mulighed for at bestemme smagen og intensiteten. Skal din lakrids være mest sød, salt, bitter og stærk?
På dette kursus laver børn og voksne lakrids sammen, og I får nogle hyggelige timer i køkkenet og et lækkert resultat med hjem.
I skal selv medbringe et skærebræt, en kasserolle, lille kniv og kokkekniv, en bøtte med låg til lakridsen samt et viskestykke og karklude. Medbring også gerne drikkevarer til eget forbrug og en lille sandwich til at stille sulten.
Råvarer er inkl. i prisen. Af hensyn til planlægning og indkøb lukkes madkurser for tilmelding ca. 7 dage før kursusstart. Tilmeld jer derfor gerne i god tid, så I er sikret en plads.
Obs! Hvis du eller dit barn har glutenallergi, bedes I oplyses det ved tilmelding.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Lørdag 03.05.2025 | 10:00-13:00 | Stavnsholtskolen | Jutta Pallesgaard |
Uddannelse: Jutta blev uddannet bager i 1992 og fortsatte derefter sin uddannelse som konditor, som hun afsluttede i 1995.
Andet: Jeg har opdaget, at undervisning giver mig utrolig meget. Det er spændende at se de flotte resultater, kursisterne skaber. Mit mål er, at alle efter kurset kan genskabe det samme derhjemme. Jutta underviser på både voksen- og familiekurser og ser frem til at byde dig velkommen.