Skip to content
Oplev Arne Jacobsen arkitektur på strandvejen og ved Bellevue

Arne Jacobsens Klampenborg

Arne Jacobsens Klampenborg

Vil du med på en guidet gåtur langs vandet omkring Bellevue i Klampenborg med skov, strand og mange herlighedsværdier? Omdrejningspunktet for denne guidede tur er den store danske arkitekt med den lille sandblæste pibe, Arne Jacobsen, og flere af hans verdensberømte bygninger, der ligger lige her som perler på en snor.

Vi skal helt tæt på og høre historierne bag de arkitektoniske perler som Bellevue Strandpark med de ikoniske livreddertårne, Bellevue Teatret med taget, der kan skydes til siden, og symbolet på den hvide by ved sundet, Bellavista. Vi oplever også knapt så kendte bygninger som Mattssons Ridehal, atriumhusene ved Bellevue Bugt og Søholmshusene med Arne Jacobsens sidste hjem.

Selvom du kender alt til Arne Jacobsen, så er der måske alligevel noget, som du bliver klogere på ved at deltage i turen – f.eks. at han designede alt til den nye strandpark lige fra omklædningskabiner til is-emballage, at der har været dansesal i den ikoniske restaurantfløj, og at hans have ikke havde høje træer på grund af udsigten.

Værd at vide

På denne guidede tur vil vi gå ca. 1,3 km i raskt tempo. Skulle du have brug for det, er der gratis parkering bag Bellevue Teatret.

Tag med FOF København på tur

RUNDVISNINGER OG TURE

Se alle aktuelle ture