I løbet af efteråret 2025 står Jens Rasmussen, der blandt andet er kendt fra den populære podcast JazzKonversationer, for fire jazzkurser af forskellig længde. Kurserne har det til fælles, at de handler om jazzens spændende og mangesidige udvikling, og de giver samlet set en grundig introduktion til de vigtigste strømninger gennem hele jazzens historie fra dens opståen og op til i dag. Og alt sammen bliver rigt illustreret med sprudlende musikeksempler. Det er fire selvstændige kursusforløb, så du bestemmer selv om du vil tilmelde sig 1, 2, 3 eller alle 4 forløb.
Denne gang handler om trompetisten Miles Davis, som mange gange i løbet af sin karriere satte nye, markante hegnspæle for jazzens udvikling. Ikke mindst indspillede han i 1969 mesterværker som det smukke, afdæmpede album In A Silent Way og det vilde, ekspressive Bitches Brew, der begge solgte rekord godt og blev stilskabende inspirationskilder for mange af tidens største jazzmusikere. Samtidig er det ret kompleks musik, og specielt sidstnævnte kan virke kaotisk ved første møde. Over to aftener fortæller Jens Rasmussen om Davis’ kreative udvikling frem til de to albums, og giver dermed en indføring i denne fantastiske og på så mange måder nyskabende musik.
Forløbet er for alle jazzentusiaster og andre interesserede. Du behøver ikke kunne noder eller have anden kendskab til musikteori for at kunne deltage i undervisningen.
Der er maks. 16 deltagere på holdet. Fotokopier af noder og eventuelle andre materialeudgifter er ikke inkluderet i prisen.