Skip to content
Billede af Thames og London Eye i London

Engelsk let samtaletræning (A2)

Så skal der tales engelsk! Du er nået så langt, at du kan både forstå og tale et helt almindeligt hverdagsengelsk. Vi træner den mundtlige sprogfærdighed med udgangspunkt i korte tekster, billeder, videoklip, sange, sjove spil m.m.

Niveau: Basisniveau 4. (Du har haft engelsk i minimum et par år, fx på aftenskole).

Praktiske oplysninger og sprogtest

Hvis du er i tvivl om dit niveau, kan du med fordel tage vores gratis online sprogtest. Du er også velkommen til at kontakte vores sprogafdeling på tlf. 8612 2955 eller mail@fof-aarhus.dk, hvis du har brug for vejledning.

Niveaubetegnelsen i parentes efter kursusnavnet refererer til Den Fælles Europæiske Referenceramme (CEFR), som angiver europæiske standarder for sprog. Læs mere om CEFR.

Undervisningsmaterialerne er ikke inkluderet i prisen.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Torsdag 18.09.2025 10:00-11:50 Fjordsgade forenings- og fritidshus Jette Damgaard Pedersen
2 Torsdag 25.09.2025 10:00-11:50 Fjordsgade forenings- og fritidshus Jette Damgaard Pedersen
3 Torsdag 02.10.2025 10:00-11:50 Fjordsgade forenings- og fritidshus Jette Damgaard Pedersen
Se alle Se færre
FOF-underviser engelsk, Jette Damgaard Pedersen.
Underviser

Jette Damgaard Pedersen

Jeg er uddannet folkeskolelærer, og har undervist i sprogfag i 17 år, de sidste 10 i aftenskole-regi.

Jeg har boet i England i kortere perioder, som del af arbejde og uddannelse.

I undervisningen lægger jeg vægt på at man bruger sproget i mange forskellige sammenhænge, så det bliver både lærerigt og sjovt. Rammen for undervisningen er den samme hver gang, men indenfor den varierer de forskellige aktiviteter, så man som kursist føler sig tryg, og tør afprøve sine evner og være nysgerrig.

"Jette er rigtig dygtig til at få alle med i samtalen, og hun finder altid gode og interessante emner, vi taler om. Hun er velforberedt og altid smilende."- kursist