Skip to content
Billede af vintønder fra Frankrig

Fransk 5 (A2)

Du har et godt basalt ordforråd, som du kan bruge aktivt. Du har også været igennem den grundlæggende grammatik, selvom du måske i praksis kun bruger de mest almindelige tider som fx passé composé og futur proche og holder dig til ret enkle sætningskonstruktioner. Du kan fortælle om ganske almindelige hverdagsemner og kan snakke om både de ting, der skete i går og de ting, der skal ske i morgen.

Vi læser lettere litteratur og avisartikler. Alle aspekter af grammatikken indøves fortsat, og vi træner i at bruge sproget mere frit. Indimellem arbejder vi også med fx lytteøvelser, spil, ordlege og sangtekster. 

Praktiske oplysninger og sprogtest

Hvis du er i tvivl om dit niveau, kan du med fordel tage vores gratis online sprogtest. Du er også velkommen til at kontakte vores sprogafdeling på tlf. 8612 2955 eller mail@fof-aarhus.dk, hvis du har brug for vejledning.

Niveaubetegnelsen i parentes efter kursusnavnet refererer til Den Fælles Europæiske Referenceramme (CEFR), som angiver europæiske standarder for sprog. Læs mere om CEFR.

Undervisningsmaterialerne er ikke inkluderet i prisen.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Torsdag 29.01.2026 17:00-18:50 Søndergade 74 Adriana Alvarez
2 Torsdag 05.02.2026 17:00-18:50 Søndergade 74 Adriana Alvarez
3 Torsdag 19.02.2026 17:00-18:50 Søndergade 74 Adriana Alvarez
Se alle Se færre
Billede af FOF-underviser Adrianna Alvarez
Underviser

Adriana Alvarez

Jeg har en bachelorgrad i engelsk. Jeg brænder for fremmede sprog, kulturer og undervisning.

I ca. 10 år har jeg arbejdet som privat tutor i engelsk, spansk og fransk. Udover det har jeg undervist i folkeskole, på gymnasie, HF og aftenskole.

Jeg har boet i USA. Desuden har jeg opholdt mig i Frankrig i næsten et år for at finpudse mit franske.

Mit modersmål er spansk fra Colombia, hvilket kendes som det tydeligste og mest neutrale spansk i Sydamerika.