Skip to content
Billede af russiske babusjkafigurer

Russisk 1

Lær det russiske sprog og få indsigt i russiske kultur- og samfundsforhold. Mange ord bliver straks forståelige, når du lærer det kyrilliske alfabet. Du skal regne med en del hjemmearbejde, som indeholder lytte-, læse- og skriveøvelser. Vi begynder at tale fra første gang. Sidst i forløbet bliver du i stand til at læse korte tekster og føre simple dialoger med relevante fraser fra dagligdagen, desuden får du et godt indblik i den russiske grammatik.

Vi bruger lærebogen Møde i Petersborg (tekst og øvebog). Vi aftaler indkøb af lærebøgerne i starten af kurset.

Undervisningsmaterialer er ikke inkluderet i kursusprisen.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Tirsdag 16.09.2025 17:00-18:40 Møllevangskolen Natalia Ozerova Pedersen
2 Tirsdag 23.09.2025 17:00-18:40 Møllevangskolen Natalia Ozerova Pedersen
3 Tirsdag 30.09.2025 17:00-18:40 Møllevangskolen Natalia Ozerova Pedersen
Se alle Se færre
Natalia Ozerova, underviser i russisk sprog hos FOF aarhus.
Underviser

Natalia Ozerova Pedersen

Jeg er født og opvokset i Rusland, men i min barndom og ungdom har jeg også boet i Østtyskland, hvor jeg afsluttede mit germanistikstudium på Leipzig Universitet.

Siden 1995 har jeg været dansk gift og bosat i Danmark, hvor jeg har taget dansk som sidefag på Aarhus Universitet.

Min undervisningserfaring er bred og stammer fra både Rusland, Tyskland og Danmark på mange niveauer fra gymnasium til universitet (AU) i fagene tysk og russisk.

Desuden er jeg oversætter af skønlitteratur, især poesi, og er medlem af Dansk Forfatterforening.