Skip to content

Vores butik og telefon er lukket fra torsdag d. 5. juni til og med mandag d. 9. juni pga. Grundlovsdag og pinse. Hjemmesiden er som altid åben for tilmeldinger.

Billede af gadecafé i Madrid

Spansk 1 (A1) - begynderkursus

Du er begynder eller kender så lidt til spansk, at du har behov for at starte helt forfra.

Vi arbejder med udtale, grammatik og samtaletræning, så du bliver i stand til at indgå i helt enkle samtaler med spansktalende om hverdagsemner som mad, rejser, familie og arbejde.

Vi går frem efter lærebogen Buena Idea (kapitel 1-12).

Praktiske oplysninger og sprogtest

Hvis du er i tvivl om dit niveau, kan du med fordel tage vores gratis online sprogtest. Du er også velkommen til at kontakte vores sprogafdeling på tlf. 8612 2955 eller mail@fof-aarhus.dk, hvis du har brug for vejledning.

Niveaubetegnelsen i parentes efter kursusnavnet refererer til Den Fælles Europæiske Referenceramme (CEFR), som angiver europæiske standarder for sprog. Læs mere om CEFR.

Lærebøger

Lærebogssystemet Buena Idea 1 bruges på Spansk 1 og 2. Systemet består af en tekstbog og en arbejdsbog.

Bøgerne findes både som trykte bøger og som e-bøger. Vi anbefaler den trykte udgave af bøgerne, da de er rarest at sidde med til undervisningen, men e-bøgerne er billigere. Både papir- og e-bøger kan købes via hjemmesiden på forlaget Praxis, men de trykte bøger kan også købes eller bestilles hos en boghandler. Du kan også være heldig at finde et brugt eksemplar på FOF Aarhus Bogbase.

Bøger og materialer er ikke inkluderet i kursusprisen.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Onsdag 17.09.2025 12:00-13:50 Fjordsgade forenings- og fritidshus Esther Cantón Serrano
2 Onsdag 24.09.2025 12:00-13:50 Fjordsgade forenings- og fritidshus Esther Cantón Serrano
3 Onsdag 01.10.2025 12:00-13:50 Fjordsgade forenings- og fritidshus Esther Cantón Serrano
Se alle Se færre
Billede af spansk-underviser Esther Cantó Serrano, FOF Aarhus
Underviser

Esther Cantón Serrano

Jeg kommer fra Baskerlandet i Nordspanien, men har boet i Aarhus siden 2004.

Jeg har studeret historie på universitetet og er PhD. i oltidshistorie. Min humanistiske uddannelse involverede en del sprogforskning (lingvistik, etymologi, semantik...), og jeg har altid været meget interesseret i sprog.

Siden 2006 har jeg arbejdet som spansklærer hos FOF Aarhus, hvor jeg har undervist på næsten alle niveauer.

Jeg er rigtig glad for nye udfordringer og for at få erfaring i flere områder af sproget, hvilket hjælper mig til at blive en bedre lærer.