Skip to content
Billede af spansk apotek

Spansk 6 (B1)

Vi læser og diskuterer emner inden for kultur, historie og samfund.

Du er i stand til at udtrykke dig mundtligt i både nutid, datid og fremtid og kender helt generelt til den grundlæggende grammatik.Vi arbejder med de lidt sværere emner i den spanske grammatik, så du også kan begynde at bruge dem i praksis. 

Dine forudsætninger kan fx være et A-niveau fra VUC/gymnasiet, måske suppleret med et ophold i et spansktalende område.

Praktiske oplysninger og sprogtest

Hvis du er i tvivl om dit niveau, kan du med fordel tage vores gratis online sprogtest. Du er også velkommen til at kontakte vores sprogafdeling på tlf. 8612 2955 eller mail@fof-aarhus.dk, hvis du har brug for vejledning.

Niveaubetegnelsen i parentes efter kursusnavnet refererer til Den Fælles Europæiske Referenceramme (CEFR), som angiver europæiske standarder for sprog. Læs mere om CEFR.

Undervisningsmaterialerne er ikke inkluderet i prisen.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Onsdag 17.09.2025 10:00-11:50 Fjordsgade forenings- og fritidshus Esther Cantón Serrano
2 Onsdag 24.09.2025 10:00-11:50 Fjordsgade forenings- og fritidshus Esther Cantón Serrano
3 Onsdag 01.10.2025 10:00-11:50 Fjordsgade forenings- og fritidshus Esther Cantón Serrano
Se alle Se færre
Billede af spansk-underviser Esther Cantó Serrano, FOF Aarhus
Underviser

Esther Cantón Serrano

Jeg kommer fra Baskerlandet i Nordspanien, men har boet i Aarhus siden 2004.

Jeg har studeret historie på universitetet og er PhD. i oltidshistorie. Min humanistiske uddannelse involverede en del sprogforskning (lingvistik, etymologi, semantik...), og jeg har altid været meget interesseret i sprog.

Siden 2006 har jeg arbejdet som spansklærer hos FOF Aarhus, hvor jeg har undervist på næsten alle niveauer.

Jeg er rigtig glad for nye udfordringer og for at få erfaring i flere områder af sproget, hvilket hjælper mig til at blive en bedre lærer.