Skip to content

Vores butik og telefon er lukket fra torsdag d. 5. juni til og med mandag d. 9. juni pga. Grundlovsdag og pinse. Hjemmesiden er som altid åben for tilmeldinger.

Sporvogen i Helsinki, Finland. Sprogkurser i FOF Aarhus

Finsk workshop for begyndere

Nysgerrig på at lære finsk?

Nu har du mulighed for at deltage i denne workshop, hvor du kan blive klogere på finsk sprog og kultur. Vi giver dig et lille indblik i det finske kasussystem og klæder dig på til din ferie i Finland med et lynkursus i turist-finsk.

Deltagelse kræver ingen forudgående kendskab til finsk.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Mandag 01.09.2025 16:15-20:15 Søndergade 74 Rosanna Lavendel Frost
Underviser

Rosanna Lavendel Frost

Som underviser i de nordiske sprog finsk og dansk har jeg de sidste mange år bygget bro mellem sprog og mennesker på sprogcentre, aftenskoler og i det danske erhvervsliv. I dag arbejder jeg primært som selvstændig underviser og digital content creator samt har udgivet lærebøger til finskundervisningen med aftenskoledeltagere som den primære målgruppe.

Udover sprogundervisning har jeg ledelseserfaring indenfor sprogcenterdrift og har beskæftiget mig med SoMe-marketing på det finske marked. Jeg har en erhvervssproglig baggrund fra Syddansk Universitet i Sønderborg og som led i min uddannelse arbejdede jeg 12 måneder som handelspraktikant på Kongelig Dansk Ambassades handelsafdeling i Helsinki, Finland.

Jeg er oprindelig født og opvokset i Helsinki, og det er en stor glæde for mig at dele mit modersmål og min kultur med mine nysgerrige kursister. Min undervisning er tilpasset den enkelte deltagers niveau og behov. Vi bygger gradvist ordforråd og grammatik op i et tempo, hvor alle kan være med. Det skal ikke være nogen hemmelighed, at det kan være en udfordring at lære et nyt sprog, men jeg vil gøre alt for, at det kan blive en sjov rejse for alle at lære finsk!