Skip to content
Musikhistorie | Forløb | Jazzens stilarter | FOF Aarhus

Musikhistorie: Jazzens stilarter fra 1917 til i dag

I løbet af efteråret 2025 står Jens Rasmussen, der blandt andet er kendt fra den populære podcast JazzKonversationer, for fire jazzkurser af forskellig længde. Kurserne har det til fælles, at de handler om jazzens spændende og mangesidige udvikling, og de giver samlet set en grundig introduktion til de vigtigste strømninger gennem hele jazzens historie fra dens opståen og op til i dag. Og alt sammen bliver rigt illustreret med sprudlende musikeksempler. Det er fire selvstændige kursusforløb, så du bestemmer selv om du vil tilmelde sig 1, 2, 3 eller alle 4 forløb.

Til dette forløb skal vi henover fire gange fokusere på jazzens stilarter fra 1917 til i dag. Lige siden jazzen blev født i de amerikanske sydstater i begyndelsen af 1900-tallet, har den kontinuerligt udviklet sig på nye, spændende måder. Og dét gør den stadig den dag i dag. Dette kursus giver i første omgang en præsentation af de væsentligste stilarter frem til 1970’erne (New Orleans, swing, bebop, cool jazz, hard bop, free jazz og jazz/rock), og dykker derefter ned i de utroligt mange forskelligartede musikalske tendenser, der har været med til at tegne jazzens udvikling de sidste 50 år.

Forudsætninger for deltagelse

Forløbet er for alle jazzentusiaster og andre interesserede. Du behøver ikke kunne noder eller have anden kendskab til musikteori for at kunne deltage i undervisningen.

Praktisk information

Der vil være maks. 16 deltagere på holdet. Fotokopier af noder og eventuelle andre materialeudgifter er ikke inkluderet i prisen.

Nysgerrig på de andre forløb? Find dem nedenfor: 

 

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Torsdag 04.09.2025 19:00-20:50 Søren Frichs Vej 36 G Jens Rasmussen
2 Torsdag 11.09.2025 19:00-20:50 Søren Frichs Vej 36 G Jens Rasmussen
3 Torsdag 18.09.2025 19:00-20:50 Søren Frichs Vej 36 G Jens Rasmussen
Se alle Se færre
Underviser

Jens Rasmussen

Jeg har en magisterkonferens i Musikvidenskab fra Aarhus Universitet, hvor jeg blandt meget beskæftigede mig indgående med den klassiske musik i 1800-tallet både fra en analytisk og historisk vinkel, samt med jazzmusikkens historie med særlig vægt på 1950-70’erne.

Jeg arbejder som musikhistorieunderviser og foredragsholder med emner som jazzens historie, John Coltranes musik, Miles Davis, opera, J.S. Bachs Johannespassion og meget andet.

Desuden er jeg freelanceskribent og initiativtager/medvært på jazzpodcasten JazzKonversationer.