Skip to content

Vores butik og telefon er lukket fra torsdag d. 5. juni til og med mandag d. 9. juni pga. Grundlovsdag og pinse. Hjemmesiden er som altid åben for tilmeldinger.

Førstehjælpskursus ved FOF Aarhus, underviser Bente Dyhrberg

Traffic related first aid

Traffic related first aid – from DKK 525,-

Are you taking your driver’s license and looking for a first aid course in English? At FOF Aarhus you can get your first aid certificate right in the heart of Aarhus. The course is 8 hours and held on weekends.

You get:

- 4 hours of CPR and defibrillator

- 4 hours of traffic related first aid in general

The course is very hands-on, and you must participate in the exercises. The theory behind first aid will be explained, and the instructor will be aware of breaks during the course.

FOF Aarhus’ first aid courses are in association with Aarhus Driving Instructors.

The course is conducted in English.

Are you looking for other activities in English? Have a look at our courses planned here!

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Søndag 24.08.2025 09:00-17:00 Søndergade 74 Frank Lind Mikkelsen
Underviser

Frank Lind Mikkelsen

Jeg er erfaren underviser og har undervist i førstehjælp i det civile, forsvaret, hjemmeværnet samt for folk til søs. Yderligere underviser jeg blandt andet i Security Management og erhvervsret på bachelor- og akademiniveau.

I min fritid underviser jeg i selvforsvar for kvinder og er med i en karateklub, hvor jeg er en del af instruktørvirket.

I forhold til min uddannelsesmæssige baggrund har jeg læst en bred vifte af uddannelser. Jeg er uddannet maskinkonstruktør fra ingeniørskolen Vitus Bering i Horsens og har efterfølgende læst økonomi på Aarhus Universitet. Derudover har jeg også et pædagogikum fra Via University i Aarhus.

Grundlæggende er jeg soldat fra Livgarden både som værnepligtig og Konstabel. Jeg er yderligere sergent. Jeg har flere udsendelser bag mig. Dette gør, at jeg har en meget praktisk og hands-on tilgang til førstehjælp, som jeg håber redder liv, uanset hvor og i hvilken situation man skulle befinde sig i, og hvornår man får brug for det. Husk, at tidlig indsats er afgørende!

Glæder mig til at møde jer.